Mieszkanka powiatu mławskiego straciła ponad 30 tysięcy zł. Ulegając namowom oszusta, zainstalowała na swoim telefonie dwie aplikacje, nie podejrzewając, że są to programy zdalnego dostępu do smartfona.
Do 34-letniej mieszkanki pow. mławskiego zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika biura obsługi. Polecił jej, by na swoim telefonie zainstalowała dwie aplikacje, dzięki którym przyspieszy Internet. Udzielił kobiecie wskazówek technicznych a gdy zainstalowała już aplikacje otrzymała wiadomości sms ze swojego banku o dokonanych transakcjach. Zorientowała się, że z kont, do których miała dostęp, zniknęły pieniądze, łącznie ponad 30 tysięcy. Do zdarzenia doszło wczoraj. Postępowanie prowadzi referat do walki z przestępczością gospodarczą KPP w Mławie.

Policja ostrzega
Oszuści, zamiast wirusa, coraz częściej wykorzystują metody nakłaniające do instalacji aplikacji, umożliwiających im zdalną kontrolę nad smartfonem czy komputerem. Podając się za pracowników biura obsługi, oferując nową usługę – na przykład super szybki Internet – namawiają do instalacji programów, dzięki którym mogą przejąć kontrolę nad urządzeniami mobilnymi, komputerem. Włamują się na konta bankowe, dokonują przelewów.
Wykorzystywane przez oszustów  metody, to nie tylko historyjka o nowej usłudze. Wmawiają swoim ofiarom, że ich telefon lub komputer ma poważnego wirusa, którego natychmiast należy usunąć, ponieważ urządzenie zostało zainfekowane przez cyberprzestępców. Podają się także za policjantów, walczących z cyberprzestępcami.

Policja radzi:
– Chroń swój telefon, komputer certyfikowanymi programami antywirusowymi.
– Nigdy nie instaluj na swoim telefonie nieznanych aplikacji.
– Jeśli dzwoni do Ciebie nieznany numer – nie odbieraj. Skopiuj numer i wpisz w wyszukiwarkę. Jeśli to numer oszustów lub chociażby nachalnej akwizycji, znajdziesz komentarze na ten temat. Zablokuj taki numer.
– Nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych.
– Weryfikuj aplikacje, których instalacja wymaga podawania szczegółowych danych osobowych.  

Źródło:KPP

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy