Jeden z najwybitniejszych generałów polskich XX wieku, dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, generał Stanisław Sosabowski, który zapisał bohaterską kartę w bitwie pod Arnhem 1944 r. walczył pod Mławą.

Zgodnie z polskim planem mobilizacyjnym 21 pp został przydzielony do 8 Dywizji Piechoty pułkownika Teodora Furgalskiego. Dywizję ześrodkowano jako odwód Armii Modlin na zachód od Ciechanowa. 2 września 1939 r. wraz z całą dywizją pułk został skierowany przez dowódcę Armii Modlin do wsparcia wojsk walczących w rejonie Mławy.

Dywizja dotarła w rejon ześrodkowania o świcie 3 września. Tam 21 pp otrzymał rozkaz uderzenia na Przasnysz w celu odciążenia Mazowieckiej Brygady Kawalerii. Na skutek często zmienianych rozkazów, braku kontaktu z oddziałami dywizji a także działań dywersantów na tyłach, 8 Dywizja Piechoty została rozbita. Jedynie 21 pp zdołał opanować wyznaczone mu cele. Brak kontaktu z dowództwem oraz wycofanie się pozostałych sił polskich zmusiły płk. Sosabowskiego do wydania rozkazu o odwrocie podległych mu sił w kierunku operacyjnym na Warszawę.

Gen. bryg Stanisław Franciszek Sosabowski (ur. 8 maja 1892 w Stanisławowie, zm. 25 września 1967 w Londynie) – polski generał, najbardziej znany z dowodzenia w latach 1941-1944 1 Samodzielną Brygadą Spadochronową.
Karierę wojskową rozpoczął w trakcie I wojny światowej w armii austro-węgierskiej. Od 1918 r. służył w Wojsku Polskim. W czasie kampanii wrześniowej w 1939 r. dowodził w stopniu pułkownika 8 Dywizją Piechoty, która brała udział w bitwie pod Mławą i obronie Twierdzy Modlin.

Fragment filmu – O jeden most za daleko – wymowne milczenie Sosabowskiego

Po upadku Polski przedostał się najpierw do Francji a potem do Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii stworzył elitarną 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową, która pod jego dowództwem brała udział w Operacji Market Garden.
Mimo, że niewinny, Sosabowski został oskarżony o przyczynienie się do porażki tej operacji, na skutek czego odebrano mu dowództwo Brygady i przeniesiono na drugorzędne stanowisko.

W 1948 r. Sosabowski został zdemobilizowany. Pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako robotnik magazynowy. Po jego śmierci, żołnierze 1 Brygady sprowadzili jego zwłoki do Polski, gdzie pochowano go z honorami na Powązkach.

Źródło: https://www.driel-polen.nl

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy