Poboże to niewielki region etnograficzny na północnym Mazowszu z ośrodkiem w Janowcu Kościelnym. Przez wieki obszar ten był terenem nadgranicznym. Najpierw jako północna, najbardziej wysunięta część Mazowsza sąsiadował z terenami Prusów, później z Państwem Krzyżackim, a w końcu z Prusami Wschodnimi.

Dokumenty pochodzące z poprzedniego stulecia oraz badania archeologiczne dowodzą istnienia na Pobożu bardzo starego osadnictwa, sięgającego epoki brązu. Z tego powodu region ten jest niezwykle bogaty w zabytki archeologiczne. Starożytne cmentarzyska i kurhany wyznaczają nieme ślady odległej historii. Historii rodów osiadłych tu od wieków, a nawet tysiącleci. To właśnie fascynująca przeszłość czyni Poboże wyjątkowym miejscem na mapie Polski.

Więcej na temat Poboża znajdziesz na: prusowie.pl

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy