Burmistrz Kowalewski składając w jednym z końcowych punktów sesji sprawozdanie z działalności między sesjami odczytał fragmenty pisma Prezydenta Ciechanowa, który zwrócił się do burmistrza o akceptację wprowadzenia do planu inwestycyjnego Regionalnego Instrumentu Terytorialnego (RIT), nowego zadania pn. „Rewaloryzacja budynku po młynie ulica Nadrzeczna w Ciechanowie i nadanie mu nowych funkcji społeczno -gospodarczych”.  

W piśmie, które wpłynęło do ratusza 7 listopada, prezydent Kosiński miał zaznaczyć, że akceptacji oczekuje do dnia 12 listopada do godziny 12-tej.
W odpowiedzi burmistrz 12 listopada wystosował pismo, którego fragment również odczytał radnym, o treści jak poniżej:
„Informuję, że nie wyrażam zgody na takie arbitralne działania. Miasto Mława, zapewne tak jak inni członkowie partnerstwa jest zainteresowane wprowadzeniem do planu inwestycyjnego nowych projektów. Wybrany przez lidera partnerstwa sposób działania, stawia wszystkich partnerów projektów przed faktem dokonanym, pozostawiając im jedynie możliwość zaakceptowania bądź nie zmiany w planie inwestycyjnym. Takie działania stoją w całkowitej sprzeczności z zasadą partnerstwa.”
Dodatkowo burmistrz Kowalewski przypomniał składane w 2018 roku do Ciechanowa wnioski Mławy, o wprowadzenie dwóch zadań do planu inwestycyjnego RIT, które nie zostały uwzględnione. W udzielonej wówczas odpowiedzi podniesiono, że zmiany zgłaszane są tylko przez lidera (Miasto Ciechanów), po wcześniejszej akceptacji wszystkich partnerów RIT (tj. powiatów: ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego i żuromińskiego i miast Mława, Pułtusk  i Żuromin). Podkreślił też, że oczekuje zwołania zebrania wszystkich partnerów i dania im również możliwości dopisania do planu swoich projektów. Sam burmistrz odrzucił jednak wystosowane do niego zaproszenie prezydenta Kosińskiego, by 19 listopada spotkać się w Ciechanowie. W wypowiedzi burmistrza oberwało się też służbom marszałka Struzika za nieprawidłową ocenę wniosku o dofinansowanie budowy Alei Św. Wojciecha.
Z wnioskiem o wsparcie postawy burmistrza wystąpił radny Marek Kiełbiński. Zaapelował, aby rada miasta zajęła w tej sprawie stanowisko. Takiego wsparcia najwyraźniej właśnie oczekiwał burmistrz Kowalewski i te oczekiwania sprecyzował.
– Ja jestem zbulwersowany taka postawą prezydenta Ciechanowa i podzielam zdanie radnego Kiełbińskiego, że stanowisko Rady Miasta Mława wspierałoby działania burmistrza i wyrażało oburzenie – podkreślił burmistrz.
Jako redakcja MlawaInfo.pl zwróciliśmy się z zapytaniem do Prezydenta Ciechanowa co myśli na temat takiego zachowania i słów Burmistrza Kowalewskiego?

Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana o ustosunkowanie się do słów burmistrza Sławomira Kowalewskiego, które padły na oficjalnej Sesji Rady Miasta Mława 19.11.2019 r.

Odpowiedź Prezydenta Ciechanowa:

„Obecne, nastawione na konflikt, działania burmistrza Mławy mogą doprowadzić do tego, że Mławy nie będzie w programie RIT w kolejnej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. Dziwię się, bo przecież byłoby to bardzo niekorzystne dla mieszkańców Mławy. Mam wrażenie, że burmistrz mógł podejmować decyzje pod wpływem emocji lub innych nieznanych nam dotąd czynników. Zaprosiłem go do Ciechanowa na rozmowę, ale na już umówione spotkanie nie przyjechał. Takie obrażanie się jest mało poważne dla osoby piastującej tak wysoką funkcję. Mam nadzieję, że nie chodzi o zwykłą zazdrość. Wszyscy widzą, że Ciechanów dużo inwestuje, rozwija się i jest liderem w regionie. Burmistrz Mławy powinien skupić się na działaniach inwestycyjnych u siebie, a nie na rozgrywkach politycznych.
Chcemy zrealizować w Ciechanowie nową inwestycję w odnowienie historycznego młyna przy ul. Nadrzecznej oraz stworzenie tam centrum gospodarczego. Ważne jest dodanie tej inwestycji do RIT dla subregionu ciechanowskiego, bo wtedy daje to temu projektowi dodatkowe punkty w naborze unijnym. Powinni się na to zgodzić wszyscy partnerzy RIT w naszym subregionie. Oczywiście brak zgody jednego z partnerów nie eliminuje naszej inwestycji, a jedynie w sposób niewielki zmniejsza jej szanse w rywalizacji o punkty z inwestycjami z innych subregionów Mazowsza, np. z Radomia czy Płocka. W ten sposób, nie udzielając nam zgody, można powiedzieć, że Mława działa nie tylko na niekorzyść Ciechanowa, ale też i na swoją niekorzyść. Taka postawa jest dziecinna. To działanie na zasadzie: nie robimy nic u siebie, to nie pozwolimy zrobić też nic u innych.
Tak jawne okazywanie braku woli współpracy, może prowadzić do tego, że w kolejnej perspektywie UE, która czeka nas już za chwilę, nikt już Mławy do RIT zapraszał nie będzie. Oczekuję refleksji od burmistrza. Jeśli zmieni zdanie, to uznam, że tematu nie było. Nie jestem pamiętliwy. Przykro mi również, że burmistrz wybrał drogę rozmowy przez media. Znamy się, a ja zawsze jestem otwarty na dialog.” – skomentował Prezydent.
Jak widać nasi lokalni samorządowcy łącznie z burmistrzem Kowalewskim potrafią się tylko oburzać ale z tego ich oburzania nic nie wynika, no chyba, że podwyżka podatków dla mieszkańców Mławy, opłat za śmieci, ścieków, braku bonifikat itd. Zamiast szarpać się z Prezydentem Ciechanowa może by się zajęli bezpieczeństwem w Mławie, bo jak pisze wielu mieszkańców Mławy po ostatnich tragicznych wydarzeniach w centrum miasta, strach nocą po mieście chodzić. Gromkim śmiechem też możemy przyjąć wsparcie radnego Kiełbińskiego (koalicjanta pana Kowalewskiego), który jeszcze podczas wyborów samorządowych wypisywał, że w Mławie mamy do czynienia z układem, a dzisiaj go wiernie wspiera? Nawet już członkowie PIS-u tego nie rozumieją. Pan Kiełbiński chce uczyć Prezydenta Ciechanowa inwestycji? Niech jadą obaj i popatrzą na inwestycje jakie są tam przeprowadzane. W Mławie takich inwestycji przez 30 lat nie zrobicie z takim tempem myślenia lub co gorsze brakiem myślenia… Wy panowie chcecie oceniać urzędników Marszałka Struzika jak sami spartaczyliście konkurs w muzeum? Nawet procedur nie dotrzymaliście!!! Od razu nasuwają się słowa Pisma Świętego: Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?  Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku?  Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata. No ale cóż drodzy mieszkańcy… Mierne wybory = mierne efekty!
Źródło: codziennikmlawski.pl/własne/Prezydent Ciechanowa/Paulina Rybczyńska Inspektor, Wydział Kontaktów Społecznych Urząd  Miasta Ciechanów

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Jeden komentarz

  • Odpowiedz
    Ucho
    20 listopada 2019

    O qurWA ale pojechał małomiasteczkowemu burmistrzowi