Kampania Białych Serc – Europejski, czyli Solidarny Protest Przeciwko Narkotykom i Przemocy odbywa się w tym roku pod hasłem „ZANIM TO SIĘ STANIE”, a jej głównym przesłaniem będą samobójstwa wśród dzieci i młodzieży. Aż 116 śmierci samobójczych wśród osób do 18 roku życia i 730 prób samobójczych odnotowała policja w ubiegłym roku.

Polska jest druga, po Niemczech pod względem samobójstw dzieci w wieku 10-19 lat i cały czas wzrasta też liczba dzieci hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych. Oddziały psychiatryczne pękają w szwach, a na przyjęcie do szpitala nieletni z zaburzeniami psychicznymi czekają miesiącami. Najgorzej jest od października do kwietnia,czyli w „sezonie” na próby samobójcze i dlatego październikową XV Kampanię Białych Serc organizatorzy Grupa Zalewski poświęcili szczególnie tej poważnej tematyce.
Tradycyjnie już jak co roku w oknach szkół, przedszkoli, organizacji, ośrodków i innych instytucji pojawią się białe papierowe serduszka – symbol Kampanii Białych Serc, ale także symbol pamięci o wszystkich ofiarach uzależnień. W czasie trwania Kampanii Białych Serc odbędą się liczne akcje o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym przestrzegające przed narkotykami i innymi uzależnieniami oraz odbędą się liczne koncerty, pogadanki oraz imprezy sportowe. Kampania Białych Serc od samego początku stawia na zdrowy styl życia, ale także jest akcją gdzie szczególnie pamięta się o ofiarach uzależnień choćby porządkując zaniedbane i zapomniane groby na wielu cmentarzach. Nie zabraknie także głośnych, ale pokojowych marszów protestu przeciwko narkotykom i przemocy, które przejdą ulicami wielu miast i wiosek w Polsce.
W Mławie w dniu rozpoczęcia Kampanii Białych Serc tj. 12 października 2019 r. wolontariusze Grupy Zalewski odwiedzą groby osób bezdomnych oraz tych, którzy przegrali swoją walkę z uzależnieniem. Przez cały czas trwania kampanii w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Prusa w Mławie zarówno filii nr 1 i nr 2 odbędzie się wystawa  pt.”Plakaty Kampanii Białych Serc”. W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy 3 Maja odbędzie się również V Debata „Młodych o młodych”, w której wezmą udział uczniowie oraz pedagodzy szkół, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Mławie, a także zaproszeni goście. 22 października 2019 r. odbędzie się akcja pod nazwą „WEHIKUŁ CZASU” wspólnie organizowana przez Grupę Zalewski oraz I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie – czyli koncert szkolny z udziałem między innymi zespołu „CHOJNACKI-BAND”. Na koniec koncertu wszyscy uczniowie zaśpiewają piosenkę zespołu „DŻEM” -pt. „WEHIKUŁ CZASU”.
24 października 2019 roku o godzinie 12.00 z ruszy 8 głośny, ale pokojowy marsz protestu przeciwko narkotykom i przemocy. Zbiórka od godziny 11.00 zaplanowana jest przy pomniku J.Piłsudskiego w Mławie. 25 października 2019 roku na zakończenie XV Kampanii Białych Serc zostanie zrealizowany program tzw. „CIEPŁE SERCE PAMIĘCI”, a więc kolejny raz na balkonie siedziby Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów przy Lelewela 2 a zaświeci się białe serce ku pamięci wszystkim ofiarom uzależnień.
Pomysłodawca Kampanii Białych Serc Mariusz Zalewski zaprasza organizacje oraz instytucje do udziału w XV Kampanii Białych Serc. Zgłoszenia jeszcze można dokonać do 10 października 2019 r. poprzez rejestrację elektroniczną dostępną na stronie Facebook.
Źródło: Mariusz Zalewski

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy