W związku z próbą utworzenia gazety samorządowej działacze społeczni Wiesław Moszczyński i Kamil Przybyszewski złożyli wniosek/apel do Przewodniczącego Rady Miasta Mława Lecha Prejsa.

W związku z próbą utworzenia i przegłosowania na sesji Rady Miasta Mława punktu 8 podjęcie uchwały w sprawie wydawania gazety samorządowej „Informator Miejski”, zwracamy się z prośbą o wycofanie tego punktu z obrad Rady Miasta Mława lub jego odrzucenie w trakcie głosowania.

W poprzedniej kadencji samorządowej Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) aż 5 razy występował do rządu w sprawie wydawania prasy samorządowej przekonując, że jej wydawanie stanowi zagrożenie dla wolności słowa i budzi wątpliwości natury gospodarczej. Powstał już projekt ustawy w tej sprawie.

Informatory miejskie są to gazety wydawane przez daną jednostkę samorządu terytorialnego, w teorii mające informować mieszkańców o ważnych wydarzeniach z życia lokalnej społeczności, a w rzeczywistości będące tubą propagandową wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Inicjatorem projektu ustawy o zmianie ustawy prawo prasowe oraz niektórych innych ustaw jest Kukiz`15. Projekt wprowadza bezpośredni zakaz wydawania prasy przez samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie.

Zdaniem Andrzeja Maciejewskiego, przewodniczącego sejmowej komisji samorządu terytorialnego, mamy obecnie do czynienia z wykorzystywaniem mediów, także przez władze samorządowe. Tzw. gazety samorządowe są instrumentem politycznym. Według niego wielu samorządowców prowadziło kampanię, stając się np. twarzą inwestycji, które powstały za środki unijne. „- Nie chodzi o to, żeby nagle ograniczać wolność słowa, tylko niech każdy wykonuje swoje zadania, w każdej gminie są takie gazety, rzecz w tym, aby nie mylić roli i nie zamieniać wójta i burmistrza w rolę cenzora i redaktora, ale żeby zajmował się tym, do czego został wybrany” – podkreśla.

Warto zaznaczyć, że prasa czy też szeroko mówiąc media mają za zadanie pełnić FUNKCJĘ KONTROLNĄ wobec władzy. Media samorządowe działające za pieniądze pochodzące z budżetu gminy czy powiatu takiej funkcji nie pełnią.

Czy taki Informator poinformuje mieszkańców Mławy np. o nieprawidłowościach jakie miały miejsce podczas konkursu na dyrektora muzeum lub o dyrektorze który prowadził samochód po alkoholu?

(…) Wątpliwości RPO budzi również kwestia łączenia przez pisma samorządowe funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Obawy te dotyczą w szczególności tego, iż samorząd może wydawać swe pismo w oderwaniu od zasad rynkowych, z pomocą środków publicznych oraz przy wsparciu zatrudnionych urzędników, którzy redagują jego treść w ramach obowiązków służbowych. (…)

Rzecznik Praw Obywatelskich-Czytaj więcej…

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy