Kamil Przybyszewski oraz Wiesław Moszczyński złożyli do burmistrza wniosek o budowę w szkołach oraz ulicach Mławy „Ulicznych Zdrojów Wody”. Zdrój uliczny to, mówiąc fachowo, urządzenie umożliwiające dostęp do wody pitnej pochodzącej z miejskiej sieci wodociągowej w miejscach publicznych.

Urządzenie, które ma sporo zalet! Świetnie sprawdza się w wielu miejscach, urozmaicając krajobraz, a jednocześnie będąc realnym wsparciem dla spragnionych mieszkańców i turystów. Ze zdrojów najchętniej korzystają osoby aktywne np. uprawiające sport na świeżym powietrzu, które dzięki wodnej architekturze nie muszą dźwigać ze sobą ciężkich butelek czy bidonów z wodą. Zdroje sprzyjają też mniejszej liczbie generowanych odpadów (np. plastikowych butelek po „kupnej” wodzie), są więc przyjazne środowisku. Ponadto, dzięki poidełkom mają okazję przekonać się, że smak i jakość miejskiej wody są na bardzo wysokim poziomie.

Wniosek

Szanowny Panie Burmistrzu, jako wnioskodawcy pragniemy promować idee picia czystej i zdrowej wody, zamiast gazowanych, mocno słodzonych, sztucznie barwionych, wraz ze szkodliwymi zamiennikami cukru w postaci Acesulfamu K, Aspartamu,  napojów, odpowiedzialnych za wiele negatywnych zjawisk zachodzących w organizmie młodego człowieka.

Naszym zamierzeniem jest również ograniczenie niezliczonych ilości butelek plastikowych, które zaśmiecają środowisko naturalne i powodują wyczerpywanie się złóż surowców potrzebnych do ich produkcji.

Naszym marzeniem jest wcielenie w mieście Mława, ulicznych ujęć wody (ZDROJE ULICZNE), gdzie za darmo można ugasić pragnienie, przemyć ręce i twarz w upalne dni i nie tylko.

Nasz  pomysł zakłada budowę takich Zdrojów nie tylko na terenie ważniejszych ulic miasta, ale również na zamontowaniu takich urządzeń w Szkołach Podstawowych w Mławie oraz Przedszkolach, na korytarzach szkolnych. Wszystko to powinno odbyć się przy finansowaniu ze środków budżetowych miasta Mława.

W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę budowę takich źródełek w szkołach, dlatego że należy uświadamiać i edukować dzieci,  przy współudziale rodziców, że woda jest najlepszym płynem dla ustroju młodego człowieka, regulującym ważne procesy życiowe.

Chcemy pokreślić, że picie wody z kranu jest bezpieczne i wskazane (woda pochodzi z mławskich ujęć). Picie wody ma też wymiar ekonomiczny, a przy tym ekologiczny.

Dlaczego wymiar ekonomiczny i ekologiczny?

Otóż dlatego, że litr wody ze źródełka kosztuje 3 grosze, kiedy koszt tej samej wody z butelki wynosi od 0,50 gr.  do 1,50 zł. za litr. Po drugie nie zużywa się zasobów naturalnych ziemi do produkcji tworzyw sztucznych, z których powstają butelki, wraz z całym łańcuchem innych energochłonnych procesów.

Następnie należy zamontować takie źródełka na ulicach naszego miasta, o czym już wcześniej w tym wniosku wspomnieliśmy, by mieszkańcy, podróżni i inni goście mogli w darmowy sposób skorzystać z tak drogocennego płynu jakim jest woda, bez uszczuplania  własnych, nieraz skromnych zasobów finansowych. Przy okazji jest to też świetna promocja miasta.

Idealnie, na sam początek warto jest zamontować pilotażowo do 5 takich źródełek na ulicach naszego miasta, przy czym w razie ich ogromnej popularności- w co wierzymy, zwiększyć ich liczbę, co do rozmiaru potrzeb.

Niech hasłem przewodnim tej akcji będą słowa- Smaczna woda, z mławskich  źródeł- pij na zdrowie, oszczędzaj środowisko- bądź Eko!

Prosimy o przychylne rozpatrzenie niniejszego wniosku i jak najszybszą jego realizację, która wpłynie na poprawę zdrowia, środowiska i komfortu wszystkich mieszkańców miasta Mława oraz innych osób pragnących korzystać z tego nowatorskiego pomysłu.

DSC_0011---Kopia

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy