Od kilku dobrych lat, na sesjach Rady Miasta Mława, i nie tylko, poruszany jest temat budowy sztucznego lodowiska. Dyskusja na ten temat kończy się w momencie, kiedy Burmistrz dociera do punktu: koszty budowy i utrzymania lodowiska. Roztaczana jest w tym momencie straszna wizja, wysokiego kosztu takiej inwestycji.

Horrendalne ceny, skutecznie odstraszają Radnych do zagłębienia się w tą kwestię i szukania alternatywnych rozwiązań. Budowa, utrzymanie i naprawa lodowiska to niemały koszt dla budżetu miasta. Urządzenia takie jak wężownice, rolba, rurociągi, agregaty chłodnicze, nie należą do najtańszych. Koszty energii elektrycznej, styropianu, i specjalistycznych środków chłodniczych-z tego powstaje astronomiczna kwota.

Pielęgnacja tafli-czynność generująca stratę czasu i wykorzystania w pełni możliwości lodowiska. Zatem temat lodowiska sztucznego (starej technologii), krótko mówiąc: Odpada! Wobec takiego stwierdzenia, postanowiliśmy wyjść naprzeciw problemowi budowy wspomnianego lodowiska. Po wielu dyskusjach, analizach, wspólnie doszliśmy do wniosku, że miasto Mława, stać jest na budowę i funkcjonowanie sztucznego lodowiska.

Stare konstrukcje, nieświeże pomysły i dramatyczne wizje, odeślijcie do lamusa. Dzięki pracom wielu naukowców, konstruktorów, badaczy, chemików, możliwe jest wybudowanie sztucznego lodowiska z modyfikowanych tworzyw z grupy poliolefin.

Nowatorska formuła likwiduje problemy, które występowały przy tradycyjnych sztucznych lodowiskach. Czas budowy nowoczesnego lodowiska, z płyt z tworzywa, jest rekordowo krótki. Cena sztucznego lodowiska o powierzchni do 400 metrów kwadratowych (w zależności od producenta), oraz montażem wynosi: 300 tysięcy złotych. Po pierwsze niskie koszty utrzymania i eksploatacji. Jest to argument ważny, zwłaszcza dla małych miast/gmin których nie stać na opłacanie prawdziwego lodowiska. Zimy w naszym kraju stają się coraz łagodniejsze, co utrudnia rezygnację z ciągłej pracy agregatu.

W przypadku ślizgawek polimerowych brak jest kosztów, wynikających z działania aparatury chłodzącej. Zalety lodowisk syntetycznych. Nie ma też potrzeby odświeżania powierzchni lodu, do czego wymagana jest kosztowna maszyna. Powierzchnia polimeru musi być czyszczona ze zbierającego się na niej brudu, ale wystarczy do tego standardowe urządzenie do czyszczenia gładkich powierzchni, znane chociażby z wielkopowierzchniowych sklepów. Nie jest to sprzęt specjalistyczny i można go wypożyczyć od firm sprzątających.

Założenie zwykłego lodowiska wymaga wielodniowego zamrażania cienkich warstw lodu, aby otrzymać odpowiednio gładką, a jednocześnie zwartą strukturę. Lodowisko syntetyczne można rozłożyć w kilka godzin. Niższe są też koszty jego transportu i przechowywania.

Na plus są też względy środowiskowe. Oprócz niskiego zużycia energii, nie używa się freonu lub amoniaku – niebezpiecznych substancji stosowanych w tradycyjnych układach chłodniczych. Na koniec koronny argument – lodowiska syntetyczne są całoroczne.

Swój głos na lodowisko w ramach IV Mławskiego Budżetu Obywatelskiego możesz oddać w dniach 25.06.2018 do 11.07.2018 r. (do godz. 12.00) w Ratuszu.

Kontakt: Kamil Przybyszewski 515-460-949

Do głosowania uprawniony jest każdy mieszkaniec Miasta Mława który na dzień 2 maja 2018 r. ukończył 16 lat!

W przypadku osób które nie ukończyły 18 lat wymagana jest zgoda opiekuna prawnego potwierdzona podpisem.

Głos będzie uznany za nieważny, jeśli zajdzie co najmniej jedna z poniższych okoliczności: na karcie nie wybrano żadnego projektu lub wybrano więcej niż jeden projekt, mieszkaniec odda więcej niż jedną kartę w głosowaniu, dane osobowe wpisane na karcie są nieczytelne, bądź niepoprawne, brak podpisu osoby głosującej, bądź brak podpisu opiekuna w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Pobierz kartę PDF do głosowania: formularz do głosowania

Z wyrazami szacunku

Wnioskodawcy – zwycięzcy III Mławskiego Budżetu Obywatelskiego, pomysłodawcy budowy tężni solankowych – Kamil Przybyszewski i Wiesław Moszczyński.

Pomysł budowy lodowiska wspiera redakcja portalu MlawaInfo.pl

DSC_0011---Kopia

Źródło foto: superlodowisko.com

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy