Szanowni Państwo powracamy do sprawy tzw. „konkursu” na dyrektora Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. 26 stycznia 2018 r. opisaliśmy szeroko tę sytuację w artykule pt. Czy konkurs na dyrektora mławskiego Muzeum był ustawiony? W tej głośnej sprawie są nowe i kompromitujące ustalenia dla Burmistrza Kowalewskiego, wiceburmistrz Janiny Budzichowskiej, Sekretarza Miasta Mariusza Szczechowicza (oraz całej komisji tzw. „konkursowej”) ale również dla Radnych Miasta oraz Przewodniczącego Rady Miasta Leszka Ośliźloka! Ale od początku…!

14 listopada 2017 r. Zarządzeniem nr 166/2017 Burmistrza Miasta Mława ogłoszono konkurs na stanowisko Dyrektora Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Zarządzenie określało tryb oraz regulamin powołania komisji konkursowej oraz określenia szczegółowego trybu pracy komisji konkursowej.

W ogłoszeniu podanym do publicznej wiadomości poprzez witrynę oraz portale internetowe i BIP podano szczegółowe kwalifikacje jakie powinien posiadać kandydat na stanowisko Dyrektora MZZ w Mławie.

4.12.2017 r. w gabinecie zastępcy Burmistrza Miasta Mława odbyło się I posiedzenie Komisji Konkursowej. Wybrana przewodnicząca Komisji Konkursowej omówiła zasady przeprowadzenia konkursu i regulamin określający szczegółowy tryb pracy Komisji. Następnie zaprezentowała projekt formularza oceny formalnej dla kandydatów przystępujących do I etapu postępowania konkursowego i projekt określający kryteria oceny przydatności kandydatów dopuszczonych do II etapu postępowania konkursowego.

Podczas II posiedzenia Komisji Konkursowej z dnia 21.12.2017 r. Komisja Konkursowa dokonała wstępnej oceny złożonych ofert pod względem formalnym. Opisując kandydatów Komisja mówiąc o doświadczeniu napisała tak:  Pani Zaborowska (…) udokumentowała 31 letni staż pracy w placówkach oświatowych oraz 5 letnią aktywną działalność na stanowisku prezesa Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej (…)

Natomiast przy kandydatach Dariuszu K. napisano: Udokumentował 10,5 letni staż pracy w tym 9 letni staż pracy w instytucjach muzealnych oraz Radosław Ch: (…) Udokumentował 2 letni staż pracy w instytucji Muzeum Przyrody w Drozdowie (…)

Czyli można ewidentnie stwierdzić, iż Komisja Konkursowa widziała różnice pomiędzy stażem pracy a aktywną działalnością kulturalną!

Jak to się więc stało, że Pani Zaborowska przeszła do kolejnego etapu konkursu i pokonała różnicą jednego punktu osobę, która udokumentowała 9 letni staż pracy w instytucjach muzealnych a sama takiego stażu nie posiadała?

27.12.2017 r. w gabinecie Burmistrza Miasta Mława odbyło się III posiedzenie Komisji Konkursowej i odbył się II etap konkursu na kandydata do którego zakwalifikowali się według Komisji Pan Dariusz K. oraz Pani Barbara Zaborowska.

29.12.2017 r. Burmistrz Miasta Mława ogłasza i uzasadnia informację o wyniku naboru na Dyrektora MZZ w Mławie o tej treści: „Pani Barbara Zaborowska spełnia niezbędne kryteria formalne określone w ogłoszeniu o naborze. Posiada wykształcenie magisterskie o profilu humanistycznym, uzupełnione o studia podyplomowe z zakresu wiedzy o kulturze, z udokumentowanym długoletnim stażem pracy. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej zaprezentowała się jako osoba kompetentna, posiadająca wymaganą wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie”.

Pani Barbara Zaborowska, jako osoba dobrze przygotowana do wykonywania zadań na stanowisku, na które przeprowadzony był nabór otrzymała najwyższą ocenę zbiorczą.

Chcemy tu dodać że jesteśmy w posiadaniu teczki tzw. „konkursowej” i różnica między kandydatami to zaledwie 1 pkt. (108 do 109 pkt.)

Tematu tego skandalicznego tzw. „konkursu” nie odpuścił Redaktor Naczelny portalu mlawainfo.pl Wiesław Moszczyński oraz pełniący funkcję Przewodniczącego Osiedla nr 8 Kamil Przybyszewski. (Pomysłodawcy budowy Tężni solankowych w Mławie.)

W piśmie z dnia 26 stycznia 2018 r. wezwaliśmy Burmistrza Miasta Mława (do wiadomości te same pismo otrzymał Przewodniczący Rady Miasta Leszek Osliźlok) do usunięcia naruszenia prawa. W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo (podpisane przez wiceburmistrz Janinę Budzichowską) z dnia 21 lutego 2018 r., iż naruszenia prawa nie było!

Budzichowska

Zapytaliśmy również czy została sporządzona analiza prawna i kto jej dokonał. W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo tej treści:

Analiza-prawna

2.03.2018 r. poinformowaliśmy o całej sprawie Wojewodę Mazowieckiego Zdzisława Sipierę. Wojewoda Mazowiecki zażądał od Burmistrza Miasta Mława dokumentów dotyczących przeprowadzonego konkursu. Co się okazało? Możecie Państwo przeczytać w piśmie poniżej rozstrzygnięcie nadzorcze z dn. 25 kwietnia 2018 r., iż Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski złamał prawo i wszedł w kompetencje Rady Miasta Mława!

uniewaz

Okazało się, iż regulamin konkursu według statutu Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej ustala Rada Miasta, a nie Burmistrz Miasta. To świadczy o potężnej kompromitacji i Burmistrza i Rady Miasta na czele z Przewodniczącym Rady Miasta, gdyż nie znają bądź nie chcieli znać tego dokumentu!

Wojewoda unieważnił dwa zarządzenia burmistrza co spowodowało w skrócie unieważnienie konkursu.

Stwierdzenie nieważności posiada charakter deklatoryjny oraz działa ex tunc a więc z mocą wsteczną od chwili wydania zarządzeń!

I teraz należy zadać sobie konkretne pytania:

Dlaczego podczas ostatniej sesji 24 kwietnia 2018 r. zdjęto z obrad Rady Miasta Mława punkt 13 dotyczący powołania Rady Muzeum mającej działać przy Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie? Czy przypadkiem nie obawiano się, że ktoś zajrzy do statutu a konkurs był jedną „wielką lipą”?

Dlaczego po poinformowaniu Przewodniczący Rady Miasta nie zareagował i nie wydał chociaż dyspozycji do tego, żeby ewentualnie skontrolować działania burmistrza? Wszak przy Radzie Miasta działa Komisja Rewizyjna!

Gdzie była kontrola? Gdzie byli Radni? Czy działacie według powiedzenia z czasów Edwarda Gierka: „Czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy”? Pewnie byliście zajęci wyjazdami na wycieczki zagraniczne i wrzucaniem fotek na fejsa? 

Czy powołana na dyrektora w lipnym konkursie Pani Barbara Zaborowska zna statut instytucji, którą „kieruje”? Czy nie doczytała przypadkiem, że regulamin konkursu na dyrektora MZZ ustalił nie ten co trzeba?

Apelujemy do Mieszkańców Miasta Mława aby każde pismo, które budzi wątpliwości było przez Was konsultowane z prawnikami, gdyż jak widzicie lubi się wprowadzać petenta w błąd.

Jak wygląda obecnie obsługa prawna miasta jeśli po tzw. analizie prawnej wydaje się taki bubel w postaci pisma, iż burmistrz nie naruszył prawa. Gratulujemy urzędnikom strategi i myślenia i dedykujemy piosenkę.

Mamy wiele pytań do Pana Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta Mława oraz Radnych i zapewne niedługo zadamy im je osobiście. Niedługo nadarzy się ku temu sposobność! Skandal jest niebywały a czar nieomylnego włodarza prysł! Panie Burmistrzu bardzo brzydko… nieładnie!

Pismo – Unieważnienie konkursu w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej – PDF 

1

2

3

4

5

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

2 Komentarze

 • Odpowiedz
  Helena
  7 maja 2018

  Nie warto starać się na siłę być tym, kim chcieliby nas widzieć inni. Mam swoją opinię na tematy związane z miejscowością w której mieszkam… KONIEC Z KUMOTRSTWEM…Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach… Zawsze kieruje się dobrem innych i MĄDROŚCIĄ.
  TYLKO PRAWDA MOŻE NAS WYZWOLIĆ!

 • Odpowiedz
  Nareszcie przełom w dyktaturze
  7 maja 2018

  Gratuluję obnażenia specyfiki zarządzania miastem Mława, na którego sztandarze widnieje napis „Jednaka sprawiedliwość”. Dwukrotnie zwracałam się do Rady Miasta o sprawdzenie działań burmistrza, które opierały się na bezprawiu. Tylko raz otrzymałam odpowiedź, iż Rada Miasta nie jest zainteresowana. To skandal, że w taki sposób zarządza się miastem i środkami z subwencji, dotacji i naszych podatników. Wstyd i skandal! Rączka rączkę myje i wszyscy zainteresowani są zarejestrowani w mławskich stowarzyszeniach kulturalnych o czym trzeba pamiętać.