Mławscy policjanci wzięli udział w uroczystościach patriotyczno – religijnych. 6 kwietnia 2018 r., w lesie we Wróblewie, na przedmieściach miejscowości Radzanów, odbyły się uroczystości ku czci Powstańców Styczniowych poległych 21 marca 1861 r. w jednej z największych bitew powstania na Mazowszu.

Uroczystości zorganizowało Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie we współpracy z Gminą Radzanów, Zespołem Szkół w Radzanowie oraz Nadleśnictwem Dwukoły. Policjanci wystawili posterunek honorowy przy krzyżu – obelisku we Wróblewie. Wartę honorową pełnili wspólnie z uczniami ze szkoły w Radzanowie, leśnikami oraz plutonem kawalerii pod dowództwem rotmistrza Adama Sujeckiego, członka Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. Bolesława Mościckiego.  Historię bitwy pod Wróblewem przypomniał Jaromir Skrzypecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły. Policjanci wzięli udział w polowej mszy św. w intencji poległych Powstańców Styczniowych, którą poprowadził ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Diecezjalnego Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie. Zespół sygnalistów „Leśna brać” z Nadleśnictw Spychowo i Strzałowo (woj. warmińsko-mazurskie) wykonał kilka melodii myśliwskich, a goście oficjalni i uczestnicy uroczystości złożyli pod obeliskiem wiązanki kwiatów. W dalszej części uroczystości – na błoniach Sanktuarium w Ratowie, policjanci wystawili namiot profilaktyczny, gdzie prezentowali sprzęt policyjny i rozdawali ulotki informacyjne o bezpieczeństwie.

2-a

Bitwa w Radzanowie a następnie Wróblewie toczyła się od 20 do 21 marca 1863 roku, była to jedna z najkrwawszych bitew powstania na Mazowszu a zarazem ostatnią gen. Zygmunta Padlewskiego, który miał szansę w niej zwyciężyć, ale po zdradzie części oddziałów poniósł wielką klęskę, z której się już nie podniósł. Miesiąc później, w kwietniu został aresztowany w okolicach Rypina, a 15 maja o świcie stracony w Płocku. W chwili śmierci miał 27 lat. Powstańcom z wielkim oddaniem pomagali Ojcowie Bernardyni z klasztoru w Ratowie, organizując msze św. za Ojczyznę przed cudownym obrazem św. Antoniego i niosąc żołnierzom pomoc duchową i materialną. Działalność patriotyczna franciszkanów stała się prawdziwą przyczyną kasaty zakonu cztery lata po powstaniu. Za sprzyjanie powstańcom również zostali ukarani mieszkańcy Radzanowa, który w wyniku ukazu carskiego stracił prawa miejskie. 

3-a

Uroczystościom patronowali biskup płocki Piotr Libera i marszałek województwa Adam Struzik. Wśród obecnych na uroczystości byli parlamentarzyści: poseł Anna Cicholska i senator Jan Maria Jackowski oraz władze samorządowe.

Źródło:KPP

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy