W nawiązaniu do opublikowanego 15 stycznia 2018 r.  w portalu „mławainfo.pl” tekstu pt.: „Grupa Zalewski Patrol krytykuje MOPS…”, uprzejmie informuję, że w ostatnim czasie, także w dniach 14 i 15 stycznia 2018 r.,  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie, Komenda Powiatowa Policji w Mławie, Straż Miejska oraz najbliższe schroniska dla osób bezdomnych w Miączynie Dużym i Sokołowym Kącie, nie otrzymały żadnego zgłoszenia o miejscu pobytu osób bezdomnych, których życie lub zdrowie jest zagrożone. (Czyt. Grupa Zalewski Patrol krytykuje MOPS…)

Miasto Mława od 2008 roku prowadzi formalne akcje na rzecz osób bezdomnych. Każdego roku powołany przez Burmistrza Miasta Mława Miejski Zespół Zarządzenia Kryzysowego oraz przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, szpitala, policji, straży pożarnej, SANEPID-u oraz ośrodków dla bezdomnych, które przyjmują osoby potrzebujące pomocy z terenu Mławy, spotykają się, podsumowują rok poprzedni i przygotowują się do nowego sezonu zimowego. Przez lata opracowaliśmy jasne procedury, które się sprawdzają, i dzięki którym udaje nam się sprawnie, bez problemów nieść pomóc osobom potrzebującym.  Szeroko informujemy opinię publiczną (media, strona internetowa miasta, MOPS, klatki schodowe domów wielorodzinnych), uczulamy, aby przekazywać służbom sygnały o osobach, których życie bądź zdrowie jest zagrożone.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami za pomoc i organizację transportu do schronisk dla osób bezdomnych odpowiedzialni są :

  1. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00);
  2. Straż Miejska (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 8:00 oraz od 16:00 do 22:00);
  3. Komenda Powiatowa Policji w Mławie (w godzinach od 22:00 do 7:00 od poniedziałku do piątku oraz w soboty, niedziele i święta).

Te instytucje kontaktują się ze schroniskami dla osób bezdomnych przed podjęciem decyzji w sprawie skierowania i transportu osób bezdomnych oraz zapewniają inną niezbędną, doraźną pomoc potrzebującym.

W zawartych porozumieniach ze schroniskami dla osób bezdomnych ustalone są zasady przyjmowania  osób bezdomnych do schronisk na następujących zasadach:

  1. Przyjęcia do placówki dokonuje Kierownik Schroniska lub osoba przez niego wyznaczona na podstawie skierowania wydanego przez Dyrektora  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Mławie lub inną osobę do tego upoważnioną.  Przyjęcia do Schroniska na podstawie skierowania odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.
  2. Przyjęcia do placówki każdego dnia po godzinie 16.00 i w dni wolne od pracy i przez całą dobę dokonuje Kierownik Schroniska lub osoba wyznaczona bez skierowania wskazanego w pkt 1. Przedmiotowe skierowanie  przesyłane jest w późniejszym terminie.

Są sytuacje, kiedy osoby bezdomne odmawiają przyjęcia zorganizowanej pomocy schroniska i świadomie decydują się na egzystencję, która jest dla nich niebezpieczna. Także w tej chwili na terenie Mławy występuje taki przypadek.  W sytuacji gdy osoba bezdomna nie wyraża zgody na umieszczenie w schronisku, służby nie mają prawa jej do tego zmusić. Miejsce jej pobytu jest monitorowane przez pracowników socjalnych oraz służby mundurowe, bezdomnemu proponowane są różne formy pomocy, a pracownicy socjalni  mławskiego MOPS-u oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji są stale dostępni i czujni. W każdej sytuacji życie ludzkie jest dla nas wartością nadrzędną.

W ubiegłym tygodniu straż miejska dwa razy przewiozła osoby bezdomne do schronisk w Miączynie Dużym i Sokołowym Kącie zapewniając tym samym im odpowiednią opiekę i ochronę przed zimnem. Dzięki dobrze funkcjonującym procedurom i zaangażowaniu wszystkich służb, które współpracują w niesieniu pomocy bezdomnych także trzy inne osoby trafiły do ośrodków.

Prosimy wszystkich, którym także leży na sercu dobro osób bezdomnych o stosowanie się do obowiązujących procedur.

Z poważaniem – Magdalena Grzywacz, Rzecznik Prasowy UMM

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy