14 stycznia 2018 r. o godzinie 19.00 przy -6 stopniach mrozu Grupa Zalewski odwiedziła trójkę bezdomnych, którzy „zamieszkali” w opuszczonej kamienicy w Mławie.

Stan zdrowia bezdomnych znacznie się pogorszył i dwie osoby mają problemy z nogami, ale na szczęście wyrazili już chęć wyjazdu do ośrodka dla bezdomnych i ratowania swojego zdrowia i życia. Niestety muszą czekać do rana, gdyż zgodnie z ustaleniami między ośrodkami dla bezdomnych, a Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mławie osoby bezdomne wcześniej muszą załatwić wszelkie formalności z instytucją MOPS Mława, a następnie dopiero wtedy ośrodek może ich przyjąć. O ich życiu decydują więc kolejne godziny i czy przetrwają do rana, bo to zależy od dalszego spadku temperatury.

Grupa Zalewski uważa takie ustalenia i postępowania wobec osób bezdomnych za skandaliczne, które nie mają nic związanego z ratowaniem zdrowia i życia osób bezdomnych.

W celu wypracowania autentycznych zasad działania i pomocy na rzecz ludzi bez dachu nad głową Grupa Zalewski zamierza zorganizować 21 lutego 2018 roku spotkanie na którym wraz z zaproszonymi gośćmi wypracuje odpowiednie i właściwe zasady reagowania i udzielania pomocy nie tylko w czasie zimy. Należy przypomnieć, że nadal poważnym problemem jest brak dostępu do łaźni dla wszystkich bezdomnych, którzy wraz z wiosną powrócą na ulicę Mławy.

W związku z minusowymi temperaturami i pogarszającą się pogodą Grupa Zalewski ponawia swój apel do mieszkańców Mławy i okolic o zgłaszanie miejsc koczowania osób bezdomnych lub osób samotnych,które przebywają w nieogrzewanych mieszkaniach. Każdy może uratować życie człowiekowi bez dachu nad głową przekazując informacje, które odpowiednim służbom pozwolą dotrzeć na czas i udzielić odpowiedniej pomocy do istniejącej sytuacji. Informacje Grupie Zalewski można przekazać pisząc na adres poczty elektronicznej: patrolszuka@wp.pl lub wysyłając sms na numer 666 590 418-Grupa Zalewski oddzwoni,a wszystkim informatorom zapewnia anonimowość.

Źródło:GZP

Od listopada 2017 r. do marca 2018 r. Grupa Zalewski prowadzi akcję „ Koczuję-nie pytaj! Pomóż mi przetrwać zimę”, a która skierowana jest szczególnie na pomoc osobom bezdomnym, które do tej pory z różnych przyczyn nie znalazły schronienia w ośrodkach pobytu dziennego. W ramach prowadzonej akcji organizowane są wspólne patrole wolontariuszy Grupy Zalewski z mławskimi dzielnicowymi z Komendy Powiatowej Policji w Mławie, rozdawana jest ciepła odzież, którą Grupie Zalewski przekazały mławskie szkoły oraz prowadzona jest akcja edukacyjna jak udzielać pierwszej pomocy ofierze mrozu. Filmik edukacyjny o pierwszej pomocy został nagrany przez Grupę Zalewski,a udział w nim wzięli pedagodzy i uczniowie z Zespołu Szkół Nr 3 w Mławie oraz funkcjonariusze z mławskiej policji.

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy