Stacja Naukowa im. prof. Stanisława Herbsta w Mławie będzie funkcjonować jeszcze tylko do końca roku. Jednostka zostanie zlikwidowana, a jej mienie – przekazane Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Przyczyną likwidacji są problemy w zakresie działalności statutowej i rozwoju naukowego stacji. Jako instytucja kultury, nie może ona korzystać z krajowych ani zagranicznych programów naukowych. W związku z tym postanowiono, że powinna ona działać w koegzystencji z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Ciechanowie. Po konsultacjach z inicjatorem utworzenia stacji – prof. Ryszardem Juszkiewiczem, organizatorem – Miastem Mława oraz władzami PWSZ, dyrektor stacji prof. Leszek Zygner zwrócił się do Rady Miasta Mława o wygaszenie działalności stacji.

Nad uchwałą w tej sprawie miejscy radni głosowali we wtorek 28 listopada. Dokument został przyjęty jednogłośnie. Po uprawomocnieniu się uchwały, na posiedzeniu senatu ciechanowskiej PWSZ ma być omawiany wniosek o oficjalne otwarcie zakładu lub pracowni do badań nad dziejami północnego Mazowsza, która ma się stać swoistą następczynią Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta. – Historia Mławy i północnego Mazowsza zasługuje na to, żeby młodzi ludzie mogli coraz bardziej w takie badania, i to w kontekście europejskim, wchodzić – wskazywał podczas wtorkowej sesji rady miasta prof. Leszek Zygner.

Mienie likwidowanej 31 grudnia 2017 r. jednostki zostanie przekazane Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie, zaś środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym stacji – według stanu na dzień likwidacji – zostaną wpłacone na rachunek bankowy Miasta Mława. Miasto przejmie też jej należności i zobowiązania.

Źródło:UMM

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy