Mławscy policjanci podsumowali prowadzone od piątku działania prewencyjno – kontrolne pn. „Listopadowy weekend”. Patrole ruchu drogowego sprawdziły stan trzeźwości ponad 600 kierujących.  W ciągu ostatnich trzech dni na drogach powiatu nie doszło do żadnego niebezpiecznego zdarzenia drogowego.

Odnotowano jedynie 6 kolizji. Nie zabrakło natomiast piratów drogowych, policjanci zatrzymali także nietrzeźwego kierowcę, który próbował uciec przed kontrolą drogową.

Do zdarzenia doszło  w niedzielę,  chwilę po godz. 8:00, na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Uniszki Zawadzkie. Kierujący samochodem marki VW Passat, zignorował sygnały do zatrzymania się i próbował uciec patrolowi ruchu drogowego. Został jednak po chwili zatrzymany. Kierującym okazał się  Dariusz B. lat 36, mieszkaniec  Mławy. W organizmie miał ponad 1,60 promila alkoholu, mężczyzna miał ponadto   sądowy zakaz  prowadzenia pojazdów.

Zgodnie z kodeksem karnym, za niestosowanie się do zakazu sądowego i ponowną jazdę pod wpływem alkoholu a także za niezatrzymanie się do  kontroli drogowej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Podczas weekendu policjanci ukarali mandatami 80 kierowców oraz 7 pieszych. Główne przewinienia kierowców  to już tradycyjnie nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym i niestosowanie pasów bezpieczeństwa. Ujawnione wykroczenia pieszych to przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz nieużywanie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza terenem zabudowanym.

Policja apeluje o ostrożność  – okres jesienno-zimowy to czas zmieniających się i coraz trudniejszych warunków na drogach. Kierowcy powinni dostosować swój styl jazdy, piesi natomiast pamiętać, że mogą być słabo widoczni. Zanim wejdziemy na przejście warto upewnić się, czy kierowca nas widzi i ma szansę bezpiecznie zahamować. Pamiętajmy, że wtargnięcie na jezdnię pieszego jest wykroczeniem. Potrącenie pieszego przez samochód kończy się najczęściej poważnymi obrażeniami a nawet śmiercią pieszego uczestnika ruchu drogowego – dlatego nie warto ryzykować wchodząc na jezdnię bez zastanowienia i zachowania ostrożności.  

Pamiętajmy także, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Niewielki odblask powoduje, że pieszy jest widoczny z odległości ok. 100 metrów –   odblask zatem  może uratować życie.

Źródło:KPP

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy