Trwają czynności mławskiej policji w sprawie czterech zgłoszonych przypadków usiłowania oszustwa metodą „na policjanta”. Do zdarzeń doszło 7 listopada 2017 r. Sprawca podawał się za policjanta i mówił by przekazać mu pieniądze.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, sprawca podawał się za policjanta. Pytał, czy starsza osoba dostała wezwanie do stawienia się w komendzie policji i czy słyszała, że jej oszczędności mogą być zagrożone. Aby nie utraciła pieniędzy, należy je przekazać policji w umówiony sposób, ma to także pomóc w schwytaniu sprawców przestępstw.  Aby uwiarygodnić swoją wersję oszust sugerował, by jego rozmówczyni zadzwoniła pod numer 997. Tymczasem przestępca, zamiast rozłączyć się, pozostawał na linii.  Wybranie numeru 997 z tego samego telefonu skutkowało tym, że rozmówca nadal miał na linii oszusta. Żadna z mławianek nie dała się jednak oszukać, pomogła również konsultacja z najbliższą rodziną.

Ważne jest również to, że mławianki  powiadomiły  prawdziwych policjantów – dzięki temu natychmiast zaalarmowali oni placówki bankowe, by ich pracownicy zachowali szczególną uwagę, w przypadku gdy osoba starsza będzie podejmowała większą sumę pieniędzy. Postępowanie prowadzi KPP w Mławie.

Policja ostrzega i przypomina

– prawdziwy policjant NIGDY nie poprosi Ciebie o przekazanie mu Twoich oszczędności i nie będzie Cię angażował w policyjna akcję;

– sprawcy oszustw metoda „na policjanta” i „na wnuczka” dzwonią, korzystając najczęściej z numerów stacjonarnych, wybierając je losowo z książki telefonicznej. Jeśli proszą o oddzwonienie pod numer 997 zrób to z innego numeru abonenckiego, na przykład z telefonu komórkowego lub od sąsiada. Powiedz rodzinie o tej sytuacji.

– jeśli podejrzewasz, że zadzwonił do Ciebie oszust, NATYCHMIAST powiadom policję.

– NIGDY nie przekazuj obcej osobie pieniędzy, nie rób przelewów na nieznane konta. Jeśli ktoś, podający się za członka rodziny, prosi Cię o pomoc finansową, skonsultuj to z bliskimi.

Źródło:KPP

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy