Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie oraz Stowarzyszeniem Ratujmy Ratowo po raz piąty zapraszają w niedzielę 10 września 2017 r. na Europejskie Dni Dziedzictwa. W programie przewidziano zwiedzanie zabytkowego kompleksu klasztornego oraz tradycyjnie piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa.

Tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa towarzyszy hasło „Krajobraz dziedzictwa. Dziedzictwo krajobrazu”. Hasło to stało się inspiracją do zaprezentowania różnorodnych przestrzeni zabytkowego zespołu klasztornego w Ratowie – jego teraźniejszości, początków ratowskiej osady, sięgających XIV/XV wieku, a także symbolicznych dat, które wyznaczały zmienne losy Ratowa a zarazem całej Polski. Ważnym elementem dziedzictwa krajobrazu będzie również możliwość zwiedzenia odtworzonych ogrodów bernardyńskich.

Odwiedzający nas w tym dniu pielgrzymi i turyści będą mieli niezwykłą okazję zatopienia się w historii poprzez aktywny, twórczy udział w żywej lekcji historii, będącej tym razem podróżą przez wieki – podkreśla ks. kan. Bogdan Pawłowski, pomysłodawca Europejskich Dni Dziedzictwa w ratowskim sanktuarium.  

Zabytkowy zespół klasztorny zostanie w tym dniu udostępniony do zwiedzania już od godz. 9.00.
 Dni dziedzictwa zostaną uroczyście zainaugurowane o godz.12.00 uroczystą mszą św. w intencji mieszkańców Europy, bezpośrednio po której rozpocznie się jubileuszowy V Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie brzmienia przeszłości”.

Główną atrakcją festiwalu będzie tradycyjnie historyczny piknik rodzinny „Śladami Pawła z Radzanowa”, którego ideą jest przybliżenie średniowiecznego dziedzictwa oraz postaci znamienitego rycerza Księstwa Mazowieckiego – Pawła z Radzanowa, właściciela rozległych ziem na północnym Mazowszu.

W tym roku poza elementami historii średniowiecznej można będzie odbyć podróż przez wieki i spotkać postacie historyczne zasłużone dla ratowskiego sanktuarium.

Zespół klasztorny w Ratowie zajmuje wyjątkowe miejsce w historii sztuki. Ten niewielki kościółek to rokokowa perełka, jedyne na Mazowszu świadectwo teologii franciszkańskiej utrwalonej w finezyjnych wizjach artystów okresu rokoka, jednego z najciekawszych a zarazem najkrócej trwających okresów w historii sztuki.

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy