Portal MlawaInfo.pl włącza się w promocję pomysłu Pana Kamila Przybyszewskiego budowy Mini Tężni Solankowych w Mławie w ramach Mławskiego Budżetu Obywatelskiego, jego III edycji. Poprosiliśmy autora pomysł o przedstawienie go szerszemu gronu mieszkańców Mławy za pośrednictwem naszego portalu.

Każdy z nas boryka się z problemami zdrowotnymi. Mają one bowiem  różne pochodzenie i są spowodowane przez czynniki fizyczne, chemiczne  lub inne.

Wiem, i zdaję sobie z tego sprawę, że mieszkańcy naszego miasta wydaja ogromne sumy pieniężne, by przywrócić zdrowie do akceptowalnego stanu. Ich staranie często okupione bólem, dyskomfortem, licznymi wyrzeczeniami natury finansowej, stają się przyczyną wielu tragedii w ich prywatnych życiorysach. Obecna służba zdrowia, nie jest w stanie zapewnić w wielu przypadkach właściwej opieki dla osób chorych i poszkodowanych. Rehabilitacja na dobrym poziomie, to u nas wciąż temat, który burzy krew, rozgrzewa języki osób komentujących patologie w służbie zdrowia do czerwoności.

unnamed (3)

Udział w rozregulowywaniu zdrowia społeczeństwa mają również koncerny spożywcze. To one, masowo zajmują się produkcją żywności o obniżonej jakości. Brak witamin, mikroelementów, wszechobecna, niezliczona ilość cukru w produktach spożywczych, gluten, sztuczne barwniki, ocet, skrobia modyfikowana, cała tabela E-… dodatków to tylko wierzchołek góry lodowej na „morzu” artykułów spożywczych. Krzykliwe reklamy, zachwalane produkty dla dzieci i dorosłych, podejrzane nazwy, drobny druk, długi okres przydatności do spożycia, stanowią większy problem niż mogłoby się nam zdawać.

unnamed (4)

Nie mogę dziwić się tym, którzy kupują to, na co ich stać. Gdyby Polacy, mławianie, mieli większy zasób portfela, to być może jadaliby żywność z certyfikowanych upraw. Niestety, ale rzeczywistość dla rzeszy mieszkańców, bywa okrutna, jak kat na szafocie.

Przybyszewski2

Bezlitośnie, niczym średniowieczny oprawca, z zasłoniętą twarzą, i zahipnotyzowanymi oczami przygotowuje nas na najgorsze. Jego topór, lub zwinna ręka, kończy nasze życie, w momencie, kiedy to przemysł spożywczy, i to najczęściej zagraniczny- wydaje na nas wyrok, na który nie zasłużyliśmy.

unnamed (5)

Czy chcemy żyć i znaleźć się bagnie chorób cywilizacyjnych, prowadzących do naszej przyspieszonej śmierci?.

Wiele osób z wypiekami na twarzy i z radością dziecka, wspomina lata swojej młodości, kiedy to babcia, piekła smaczne ciasta, gotowała smaczny żur, przedni rosół, oraz z wielką pasję przygotowywała wyśmienite konfitury, najlepsze smakołyki, łechcące podniebienia.

unnamed (6)

Całość tych wspomnień, często oprawiona jest w  zakurzoną,  rustykalną ramę- przypominającą arkadię z utworów Wergiliusza. To było takie naturalne, że dziś mało prawdopodobne.

Przybyszewski1

Wiele osób ze schorzeniami trapiącymi nieustannie ciało, marzy sobie, by móc pojechać zregenerować, podreperować zdrowie nad morzem. Dla wielu, a szczególnie dla kieszeni tychże osób jest to tylko marzeniem.  Lekarze zalecają wyjazdy do znanych sanatoriów.

W tym miejscu pojawia się pytanie, kogo na to stać? Ktoś z tłumu odpowie pewnym głosem, że parę osób sobie na to pozwoli.

Co z tego?

A co mają powiedzieć renciści, emeryci, osoby samotne, matki, ojcowie, którzy wydają horrendalne sumy na leki, specjalistów, przyrządy pomocnicze?

Oni żyją z tego, co mają. Brak pieniędzy, widmo zaciagania kolejnych długów zagląda im do zmęczonych i smutnych oczu.

Ja, zaś proponuje rozwiązanie bardzo dobre, lecz nie na wszystkie problemy zdrowotne. Nie podaję magicznego eliksiru, niczym uczony alchemik.  Rozwiązanie, które proponuje pozwala uzyskać efekt leczniczy, profilaktyczny przy wielu schorzeniach.

Proponuję wybudowanie dwóch mini tężni solankowych dla naszych Mieszkańców, w dwu różnych lokalizacjach, tak by użytkownicy tych tężni, nie byli zmuszeni biegać z jednego krańca miasta na drugi w ich poszukiwaniu, w poszukiwaniu zdrowia.

Przybyszewski

Zamiast mieszkańcy wąchać smród z pobliskich kurników, z pobliskiego wysypiska-wielkich emitentów masowego smrodu,  wdychać smog, stoją przed szansą wdychania mikroelementów takich jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo itp. 

Na temat działania tężni solankowych i zalet korzystania z tych instalacji, wypowiedział się  Wojciech Wolski,  manager  Instytutu Wellness&Spa Terma Białka.

Mikroklimat, który wytwarza się dzięki tężni, zbliżony jest do klimatu, którym możemy cieszyć się podczas wakacji nad morzem. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że  dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. Jod odpowiada m.in. za  prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje także rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Natomiast wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.

Jako przewodniczący Osiedla Nr 8 „Obrońców Mławy”, zobowiązałem się dbać nie tylko o rozwój inwestycji na terenie mojego osiedla. Tegoroczny Mławski Budżet Obywatelski, traktuję, jako poważne wyzwanie, które umożliwi mi, przy pełnej aprobacie mieszkańców miasta Mława, wygranie wspomnianego Mławskiego Budżetu Obywatelskiego, jego III edycji.

Moje działania poszerzyłem o właczenie się w promowanie zdrowego trybu życia, zdrowych nawyków. Gorąco propaguję idee zdrowego odżywiania się oraz własciwego korzystania z bogactw natury, która hojnie nas tymi bogactwami obdarza. Chce powiedzieć, że od 3 lat, jestem na diecie mieszanej, wegetariańskiej i Raw Food.

Na początku była ona dla mnie wielkim wyzwaniem. Jednak pewne dolegliwości skłoniły mnie do podjęcia radykalnych działań. Błyskawicznie wyeliminowałem z diety żywność, dodatki i inne składniki, które obciążały układ trawienny i stawały się przyczyną wielu utrapień.

Dziś mój dzień zaczyna się na zmianę od warzyw i owoców. Nie powiem, że nie zjem cukierka, czy kawałek obłędnie pachnącej kokosowej czekolady. Zdarza mi się to 3 razy do roku i tylko z powodu poważnych okazji do świętowania. Alkohol, papierosy są mi obce i jestem wrogo do tych używek nastawiony. Jeśli widzę, że ktoś ma z tym problem, to zachęcam by te niezdrowe nałogi porzucić. Jednak nikogo na siłę nie zmuszam, nie naciskam. Każdy ma wolną wolę, w którą nie ingeruje. Każdy ma własne pieniądze, własny portfel i to każdy decyduje na co zechce wydać własne zarobione pieniądze.

Cieszy mnie to, że osoby porzucają niedobre nawyki i „nawracają się” na właściwą drogę, zgodną z drogą matki natury i kluczem biologicznym.

Mławskie Mini Tężnie Solankowe są w zasięgu ręki i realnych marzeń Mławian. Wpisują się one w plan działania dla miasta Mława  i stanowią uzupełnienie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Mława, a także ważnego Planu Gospodarki Nisko-emisyjnej dla Miasta Mława.

Z całych sił mi danych zachęcam wszystkich Mławian i tych powyżej 16 roku życia i tych w średnim wieku, seniora, do głosowania na niniejszy projekt, mający na celu usuwanie przyczyny, zmniejszania dolegliwości zdrowotnych. 

Źródło: Kamil Przybyszewski mieszkaniec miasta Mława, lat 29/ przewodniczący Osiedla Nr 8 „Obrońców Mławy”/foto: http://teznia-solankowa.pl/teznie-zew.htm

Opis Tężni Solankowej

1.Pomysł, a raczej propozycja projektu, ma na celu budowę mini tężni solankowej.

Solanka, która jest tu głównym „surowcem  zdrowotnym”  posiadającym nadzwyczajne właściwości lecznicze-uznane i potwierdzone licznymi badaniami naukowymi i opiniami pacjentów. Pierwsze tężnie w Polsce zostały zbudowane w latach: 1824-1859 w Ciechocinku. Według źródeł pisanych, są to największe konstrukcje drewniane w Europie.

2.Nie można w tym miejscu zapomnieć o właściwościach tężni, jakie przynosi dla zdrowia.

Solanka to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych zawiera niezbędne mikroelementy (jod, brom, stront, potas, sód, wapń, żelazo, magnez umożliwiające stworzenie unikalnego mikroklimatu morskiego).

Specyficzny skład, naturalnie stworzony przez naturę przyczynia się do leczenia:

– przewlekłych zapalenia oskrzeli

– nieżytu gardła i trąbki słuchowej

– nadciśnienia tętniczego

– chorób zawodowych wywołanych pracą w ciężkich warunkach

– nerwic i stanów lekowych

-poprawa metabolizmu komórkowego i szybsze usuwanie toksyn z organizmu,

-poprawa nawilżenia skóry i jej ukrwienia, poprawa napięcia i elastyczności skóry,

-spadek wagi – przyspieszenie spalania tłuszczu,

-poprawa samopoczucia u seniorów, rodziców i dzieci.

Ponadto:

Działanie soli i mikroelementów zawartych w wodach leczniczych i solankach:

*chlorki sodowe – rozpuszczają śluz, działają bakteriostatycznie;

*wodorowęglany – neutralizują sok żołądkowy;

*siarczany – wzmagają perystaltykę jelit, działają  przeczyszczająco (ale tylko w dużych dawkach);

*magnez – pobudza wydzielanie żółci, działa kojąco na układ nerwowy;

*potas – korzystnie działa na serce;

*siarka – przyspiesza regenerację naskórka, działa przeciwzapalnie.

*wapń – uszczelnia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie.

3.Mini tężnia solankowa, jest też jednym z elementów walki ze smogiem, zanieczyszczonym powietrzem w mieście Mława.

Profilaktyczne i kojące działanie tego typu urządzenia jest niezwykle kluczowe w dzisiejszych czasach.

Oazy czystego powietrza, stają się być eksluzywną  przestrzenią, coraz mniej dostępną w polskich miastach. Czas na tego typu nowość dla mieszkańców Mławy!

Mini tężnia składa się z następujących elementów i urządzeń:

-Drewnianej konstrukcji długości 8 metrów i wysokości 4 metrów, wyłożoną witkami brzozy lub tarniny, oraz konstrukcji w kształcie rotundy (altankowej długość po obwodzie 35 metrów) szerokość ścian 1 metr – wskazane zostaną dwie lokalizacje tego typu urządzeń

– zbiornika na solankę

– pomp i zaworów sterujących

– rur wodno-kanalizacyjnych

-iluminacji w technologii LED

oraz:

-wykonanie pergoli nad konstrukcją dla mini tężni w Mławskim Parku Miejskim, zaś dla mini tężni przy Szkole Podstawowej nr 4 Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 , wykonanie na wzór altanki.

– wyłożenie terenu wokół mini tężni kostką brukową lub kostką granitową

– zamontowanie 8 ławek  razy 2 dla dwóch lokalizacji w mieście (Mławski Park Miejski oraz teren Szkoły Podstawowej  nr 4 Zespołu Placówek Oświatowych nr 2

– ustawienie gazonów wraz z roślinnością

– zamontowanie tablicy informacyjnej

-budowę punktu świetlnego dla tego obiektu:1 sztuka

Mławskie Mini Tężnie Solankowe-w Obronie Waszego zdrowia!

Głosowanie, będzie się odbywało od ok. 16 sierpnia 2017 na karcie do głosowania poprzez zaznaczenie X i wrzucenie do urny w Urzędzie Miasta Mława.

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

3 Komentarze

 • Odpowiedz
  Ubezpieczenia
  24 sierpnia 2017

  Wspieram projekt!
  Bardzo dobry POMYSŁ!
  Jestem za!

 • Odpowiedz
  Mirka
  24 czerwca 2017

  Korzystalam swego czasu z tężni solankowych w Konstancinie naprawde super sprawa, bardzo dobry pomysl!

  • Odpowiedz
   Mlawian
   26 czerwca 2017

   Swietnie, wreszcie cos sensownego.
   Brawa dla Portalu za promocje bardzo dobrego pomyslu.
   Pozytywnie mnie i moich znsjomych Wasz portal zaskoczyl.
   Pozdrawiam zespol Redakcyjny.