Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie.

W 2016 roku blisko 500 mieszkańców Mławy podpisało się pod apelem o uruchomienie łaźni, a Grupa Zalewski złożyła pisemne prośby w tej sprawie do burmistrza i do radnych. Zorganizowano także spotkanie z radnymi oraz dziennikarzami, a o pomoc i wsparcie w sprawie łaźni Grupa Zalewski apelowała między innymi do Rzecznika Praw Obywatelskich. Wszystkie podjęte akcje na dzień dzisiejszy nie przynoszą żadnego pozytywnego rezultatu. Zdanie pani dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie, która podjęła decyzję o likwidacji łaźni pozostaje bez zmian. Dyrektor MOPS Mława już nie tylko twierdzi,że tego typu miejsca przyczynią się do wzrostu liczby osób bezdomnych, ale także w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich podała nieprawdziwe informacje pisząc, że w Mławie nigdy nie było łaźni, z której korzystały osoby bezdomne.

Obecnie większość osób bezdomnych przebywa w ośrodkach, ale wraz z nadejściem wiosny, znaczna ich część powróci na ulice miast także miasta Mławy. Od czasu zamknięcia łaźni Grupa Zalewski,a także lokalne media i mieszkańcy informują, że bezdomni z powodu braku wody w celu zachowania higieny osobistej zmuszeni są korzystać z sanitariatów dostępnych w sklepach-większych marketach, czy też używają wody ogólnodostępnej myjąc się w fontannie, co w oczywisty sposób zwiększa zagrożenie zdrowotne dla każdego mieszkańca Mławy. Sama łaźnia nie tylko likwiduje zagrożenia jakie niosą ze sobą choroby skóry, które często dotyczą osób bezdomnych, ale także przyczynia się do zmiany negatywnego wizerunku osób bezdomnych w społeczeństwie. To nie zmienia jednak stanowiska pani Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie, która nadal twierdzi, że otwarcie łaźni będzie niezgodne z ustawą o pomocy społecznej. Wobec takiej postawy Grupa Zalewski rozważa zakup kabiny natryskowej i w tej sprawie prowadzone są od dłuższego czasu rozmowy z jedną z firm z woj. łódzkiego. Kabina natryskowa wykonana z materiału poliester o drewnianej podłodze i wymiarach 115 cm długości x 115 cm szerokości x 235 cm wysokości wyposażona byłaby w: brodzik z syfonem brodzikowym niskim, baterie na ciepłą i zimną wodę, zestaw natryskowy z słuchawką, wieszak na ubranie, wykładzinę antypoślizgową, system kratek wentylacyjnych, zawiasy samo zamykające z trójstopniowym systemem regulacji, instalację oświetleniową-włącznik hermetyczny-lampa kanałowa, przewód w osłonie oraz zamek ze stali nierdzewnej na żetony. Koszt zakupu kabiny natryskowej wyniesie około 4000 złotych bez wliczania kosztów transportu i montażu. Grupa Zalewski chce sfinansować zakup kabiny poprzez przekazanie kwoty 2500 zł przez naczelnika Grupy Zalewski,a resztę potrzebnych pieniędzy uzbierać w ramach zbiórki publicznej. Grupa Zalewski będzie także nadzorowała funkcjonowanie kabiny natryskowej zapewniając profesjonalną ochronę tego miejsca, dbanie o czystość w kabinie i dostarczanie środków czystości takich jak mydło, szampon itp.

Poza tym wolontariusze Grupy Zalewski odwiedzając osoby bezdomne w czasie swoich patroli będą przekazywać żetony, które pozwolą im na skorzystanie z kabiny natryskowej. Żetony będą dostępne nie tylko dla osób bezdomnych,ale także dla mieszkańców Mławy, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnych sytuacjach życiowych nie mając możliwości zadbania o swoją higienę osobistą w miejscu zamieszkania.

Na dziś wszystko znajduje na etapie rozmów i planowania choć z dniem dzisiejszym Grupa Zalewski skierowała pisma do kilku radnych Rady Miasta Mława z prośbą o wsparcie projektu dotyczącego funkcjonowania kabiny natryskowej w Mławie co pozwoli rozpocząć poszukiwanie odpowiedniego miejsca lokalizacji, gdyż kabina natryskowa wymaga podłączenia do sieci wodnej.

Wolontariusze Grupa Zalewski uważają, że jest to bardzo dobre rozwiązanie i szansa pomocy dla ludzi bezdomnych. Przy wsparciu wielu ludzi dobrej woli jest szansa na realizację projektu Grupy Zalewski tak by kabina natryskowa od sezonu letniego mogła funkcjonować, a więc szczególnie wtedy gdy bezdomni jeszcze bardziej powinni dbać o czystość i higienę osobistą. 

kabina

Źródło: GRUPA ZALEWSKI

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy