Na IX Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą wybierają się również rekonstruktorzy z Białorusi, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Białorusini w Wojsku Polskim”. 

Po raz pierwszy przyjechali na mławską rekonstrukcję w 2009. Biorą czynny udział zarówno w przygotowaniach jak i działaniach militarnych na polu bitwy. Staną do walki na polu bitwy, podobnie jak ich ojcowie, bądź dziadkowie i na polskim froncie 77 lat temu.

Dowódca Białorusinów na polu bitwy pod Mławą będzie Ihar Malnikau. Jest doktorem historii, redaktorem portalu „Prawda historyczna”, autorem książki o historii Zachodniej Białorusi w składzie II RP”, „Zachodniobiałoruska Atlantyda 1921-1941″. To również autor filmu „Warszawska rubież. Białorusini w Wojski Polskim” który został przygotowany na bazie historycznych faktów, ale także przy wykorzystaniu zaangażowania Białorusinów podczas ich uczestnictwa w rekonstrukcjach Bitwy pod Mławą.

W Wojsku Polskim w sierpniu 1939 roku znalazło się około 70 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Część Białorusinów zmobilizowana już była w marcu 1939 roku. 20 Dywizja Piechoty walcząca pod Mławą określana była również jako „Białoruska”. Zarówno podczas mobilizacji na ziemiach zamieszkałych przez ludność białoruską, a także podczas wojny z Niemcami Białorusini zachowywali się jak lojalni żołnierze i obywatele. Polscy oficerowie w swoich raportach podkreślali waleczność żołnierzy białoruskich, walczących na wszystkich bitwach kampanii wrześniowej. Również tam, gdzie dowództwo polskie po 17 września 1939 roku decydowało się na walkę z Armią Czerwoną, żołnierze Białorusini na ogół sumiennie wykonywali swoje żołnierskie obowiązki. Podczas kampanii wrześniowej zginęło do 8 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Kilkanaście tysięcy trafiło do niewoli niemieckiej lub radzieckiej.

Źródło:UMM

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy