21 marca 2016 roku, w sto pięćdziesiątą trzecią rocznicę bitwy pod Radzanowem i Wróblewem, odbyły się po raz czwarty uroczystości upamiętniające tamte dramatyczne wydarzenia. Mottem uroczystości od samego początku są znamiennego słowa z listu biskupa płockiego Piotra Libery „Gloria victis et gloria memoribus. Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają”.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie o godz. 12.00 mszą św. polową pod krzyżem-obeliskiem powstańczym w lesie we Wróblewie (ok. 3 km od Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie). Przybyłych powitał organizator, ks. Bogdan Pawłowski, przywołując słowa Romualda Traugutta, który zapytany, czy jest sens walczyć w Powstaniu Styczniowym, odpowiedział: „Nie wiem, czy jest sens, ale wiem, że jest mus”.

Parafrazując te słowa, możemy – my dziś tu zgromadzeni – powiedzieć, że jest zarówno sens jak i mus spotykać się przy grobie bohaterów, by czcić ich pamięć i uczyć się od nich polskości – podkreślił ks. Pawłowski

Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosi rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, ks. prał. dr. Marek Jarosz. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii Radzanów, ksiądz Jerzy Piątek.

Na wstępie ks. Jarosz odwołał się do ewangelicznego obrazu Marii i Marty wskazując na różne sposoby pełnienia swej życiowej misji i odpowiadania na powołanie, którym Bóg nas obdarza. Dlatego też powinniśmy być otwarci na bliźniego, na jego poglądy, sposób patrzenia na życie.

W tym szczególnym miejscu, przesiąkniętym krwią bohaterów, powinniśmy się gromadzić również po to, by się jednoczyć ponad podziałami, partykularnymi interesami różnych ugrupowań, czasem sprzecznych racji, w tym miejscu bowiem czeka na nas i jednoczy nas Chrystus, tak samo jak naszych przodków, którzy w imię miłości Ojczyzny ale również w imię swej wiary bronili tej ziemi do ostatniej kropli krwi –  podkreślił ks. Jarosz.

Bezpośrednio po mszy św. młodzież z Zespołu Szkół w Radzanowie zaprezentowała widowisko poetyckie „Gloria victis”, upamiętniające postać bohatera Powstania Styczniowego, gen. Zygmunta Padlewskiego oraz bitwę stoczoną przez jego oddział z wojskami carskimi 21 marca 1863 roku w okolicach Wróblewa i Radzanowa. Następnie przedstawiciele parlamentu, samorządu, organizacji pozarządowych, służb mundurowych i leśnych oraz Zespołu Szkół w Radzanowie złożyli kwiaty pod obeliskiem powstańczym.

Ratowo1

Źródło: Ewa Kozłowska-Głębowicz

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy