21 marca 2016 roku, w sto pięćdziesiątą trzecią rocznicę bitwy pod Radzanowem i Wróblewem, odbędą się po raz czwarty uroczystości upamiętniające tamte dramatyczne wydarzenia. 

Uroczystości rozpoczną się tradycyjnie o godz. 12.00 mszą św. polową pod krzyżem-obeliskiem powstańczym w lesie we Wróblewie (ok. 3 km od Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie, gmina Radzanów, powiat mławski, współrzędne GPS to N52° 57′ 2″ oraz E20° 7′ 14″ ). Mszy św. będzie przewodniczył oraz homilię wygłosi rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, ks. prał. dr. Marek Jarosz.

Następnie zaplanowano złożenie kwiatów pod obeliskiem powstańczym oraz widowisko plenerowe „Gloria victis”, w którym młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Radzanowie przybliży ostatnią wielką bitwę bohatera Powstania Styczniowego, gen. Zygmunta Padlewskiego, stoczoną 21 marca 1863 roku pod Radzanowem i Wróblewem.

Generał Zygmunt Padlewski należał do tych bohaterów,  którzy nie zawahali się składając swe życie na ołtarzu Ojczyzny. Takie wartości jak wierność Bogu, Ojczyźnie i towarzyszom broni były dla niego cenniejsze niż szansa na ocalenie i rozkwitająca miłość. Podobnie postąpił inny wielki przywódca Powstania Styczniowego – Romuald Traugutt, który zapytany przez zalęknioną o jego życie ukochaną, czy jest sens walczyć, odpowiedział: „ Ja nie wiem czy jest sens, wiem tylko, że jest mus”. Takie postawy uczą heroizmu, pokazują, że jesteśmy potomkami wielkich ludzi. Dlatego też wspólnie oddajmy część naszym bohaterom, dumni z ich  dziedzictwa i gotowi podjąć ich dzieło zarówno poprzez naukę, pracę na rzecz rozwoju naszych społeczności, jak i przez gotowość do ofiary życia, jeśli zaistniałaby taka konieczność  – zaprasza do włączenia się w obchody rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski.

Uroczystości organizuje Sanktuarium Diecezjalne Św. Antoniego z Padwy w Ratowie we współpracy z Zespołem Szkół w Radzanowie, Gminą Radzanów, Bractwem św. Antoniego, Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo.

Generał Zygmunt Padlewski urodził się w 1836 roku w okolicach Berdyczowa, jego ojcem był powstaniec listopadowy, ukończył celująco studia w Akademii Artylerii w Petersburgu. Jednakże nie służył zaborcy, najpierw wstąpił do tajnego Koła Oficerskiego Zygmunta Sierakowskiego, potem w 1861 roku do Towarzystwa Młodzieży Polskiej w Paryżu. Po powrocie do kraju w 1862 od początku stał się jednym z przywódców i inspiratorów Powstania Styczniowego. Od stycznia 1863 roku był powstańczym naczelnikiem Warszawy i autorem planu strategicznego powstania, który niestety nie został zrealizowany. Odniósł liczne zwycięstwa, na terenie Puszczy Kurpiowskiej, pod Myszyńcem i Drążdżewem. Po klęsce 21 marca 1863 roku pod Radzanowem i Wróblewem jego oddział został rozwiązany. Wpadł w ręce wroga miesiąc później w okolicach Studzianki, gdy tworzył nowy oddział jako komendant Płocka. Nie zgodził się na współpracę z zaborcą i dlatego 15 maja 1863 roku, został rozstrzelany na płockich rogatkach, mając zaledwie 27 lat. Jego narzeczona, Marianna Stawiarska, zmarła z rozpaczy w trzy miesiące później.

Źródło: Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy