Dramatyczne zdarzenie miało miejsce na północny-zachód od dworca kolejowego w Mławie. Świadkowie widzieli, jak tuż po trafieniu ogarnięty płomieniami sterowiec stanął niemal pionowo w powietrzu, następnie próbował wyrównać lot i w końcu runął na ziemię. Wśród załogi byli zabici i ranni.

Katastrofa niemieckiego zeppelina miała miejsce 27 sierpnia 1914 roku.  Ciekawe ilu mieszkańców Mławy wie dzisiaj o takim niezwykłym zdarzeniu nad naszą miejscowością. W tamtym czasie wieść o nim obiegła całe Imperium Rosyjskie.

Jak wynika z ówczesnych doniesień prasy rosyjskiej, niemiecki bojowy zeppelin pojawił się nad Mławą wcześnie rano. Wykonał kilka okrążeń, a następnie zawisł nad dworcem kolejowym. Po chwili posypały się z niego bomby. Jedna z nich przebiła dach pociągu i eksplodowała w wagonie pierwszej klasy. Druga wybuchła na rampie, gdzie wysiadali z pociągu rosyjscy żołnierze. Łącznie sterowiec zrzucił 10 ładunków, zabijając kilka osób i raniąc wiele kolejnych. Niektórym oderwało ręce i nogi.

Następnie zeppelin poleciał w kierunku północno-zachodnim, gdzie natrafił jednak na ogień rosyjskiej artylerii. Po trafieniu pociskiem maszyna w jednej chwili stanęła niemal pionowo w powietrzu. Następnie zdołała wyrównać lot, ale w końcu opadła poziomo na ziemię.

Pozostała przy życiu część niemieckiej załogi usiłowała podpalić sterowiec, aby jego wyposażenie nie dostał się w ręce wroga. Nie zdążyli. Niemal natychmiast na miejsce przygalopowali kozacy, biorąc Niemców do niewoli. Z 8-osobowej załogi sterowca zginął jeden żołnierz, a dwóch zostało rannych. Rosjanie wymontowali z maszyny szereg części i zabrali zapas 50 pudów benzyny.

Hubert Mordawski w książce „Siły powietrzne w I Wojnie Światowej” podaje takie dane:
Numer fabryczny: LZ 20
Oznaczenie wojskowe: Z V
Rok budowy: 1913
Pojemn. gazu (w m3): 19500
Długość: 143 m.
Ciężar użyteczny: 7250 kg.
Liczba silników: 3
Prędkość: 75 km/h

zepeelin

zeppelin

Kresy24.pl/  Pismo „Wojna”, Piotrogród, wrzesień 1914. Na zdjęciu: inny niemiecki zeppelin zestrzelony w czasie I wojny (źródło: Life).

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy