Jeszcze przed 11 listopada zmieni swoje położenie głaz narzutowy stojący przy Dębie Niepodległości w mławskim parku.

W 1918 roku zasadzono w mławskim parku Dąb Niepodległości. Miał być symbolem odradzającego się państwa i chlubą lokalnej społeczności. W latach 80. ubiegłego wieku działacze Towarzystwa Miłośników Ziemi Mławskiej obok dębu umieścili głaz narzutowy, na którym zawisła okolicznościowa tablica. Od lat właśnie w tym miejscu odbywają się uroczystości patriotyczne z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Po przebudowie parku i postawieniu ogrodzenia dojście do Dębu Niepodległości jest utrudnione. Wcześniej jedno z wejść znajdowało się naprzeciw skweru, na którym stoi drzewo, teraz poczty sztandarowe i zaproszeni goście muszą kluczyć po ścieżkach i trawnikach, aby dotrzeć na miejsce.

Propozycję zmiany lokalizacji kamienia rozważało kilkuosobowe grono, w skład którego wchodzili m.in.: Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej Leszek Arent oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, Przemysław Miecznik. Ostatecznie zdecydowano, że kamień stanie  z południowej strony dębu, frontem do głównej alei.

Głaz ozdobi nowa, szklana tablica o wymiarach 80 x 60 cm (prostokąt w poziomie ) z napisem „DĄB NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada 1918”,  godłem Polski z lat 20. XX wieku oraz herbem Mławy.

Odsłonięcie tablicy jest zaplanowane na 11 listopada 2015 r. Stara tablica (z lat 80. ubiegłego wieku) zostanie przekazana do Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

Źródło:UMM

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy