Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 16 września 2015 roku w wieku 102 lat zmarł ppłk Stanisław Ślesicki, jeden z ostatnich bohaterów Bitwy pod Mławą. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 24 września 2015 r. o godzinie 12.30 na cmentarzu bródnowskim w Warszawie.

To olbrzymia strata dla nas, Mławian, ale także dla całego kraju. Odszedł bohater, człowiek, który wyróżniał się zdecydowaniem, walecznością i odwagą. – Podpułkownik Stanisław Ślesicki był przyjacielem Mławy, Honorowym Obywatelem naszego miasta, ale także inspiracją i wzorem dla młodych pokoleń. Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku – powiedział burmistrz.

Stanisław Ślesicki gościł na siedmiu rekonstrukcjach bitwy pod Mławą. Poruszał publiczność swoimi wystąpieniami, spotykał się z młodzieżą, chętnie udzielał wywiadów mediom. Ostatni raz odwiedził Mławę w sierpniu 2014 roku.

Był doceniany i wyróżniany w wielu środowiskach. Obok tak cennego dla żołnierzy orderu jakim jest Krzyż Virtuti Militari, pułkownik Ślesicki został również uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Adwokatura Zasłużonym”, tytułem Honorowego Obywatela Miasta Mławy (nadanym Uchwałą Rady Miejskiej w Mławie z 28 sierpnia 2002 r.), medalem „Pro Memoria” oraz medalem „Zasłużony dla Miasta Mławy”.

Stanisław Piotr Ślesicki urodził się 18 stycznia 1913 roku w Cierpigorzu, w powiecie ciechanowskim. W roku 1935 ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku zaczęła się jego przygoda z wojskiem. Odbył służbę wojskową w szkole Podchorążych Rezerwy w Słonimie. W 1938 został mianowany podporucznikiem rezerwy. W przerwach między manewrami udało mu się rozpocząć aplikację sądową w Warszawie.

Mobilizacja wojenna przerwała jednak aplikację i Stanisław. Ślesicki wstąpił latem 1939 roku do 80 pułku piechoty w Słonimie. Jako oficer 20 dywizji piechoty uczestniczył w bitwie pod Mławą i obronie Warszawy. Po kapitulacji stolicy dostał się do niewoli niemieckiej. Był więziony w obozach jenieckich w Itzehoe, Sandbostal, Lubeka i Dössel.

Po wojnie, już w sierpniu 1945, rozpoczął pracę jako obrońca sądowy obywateli polskich przed brytyjskimi sądami wojskowymi w Niemczech. Pracował również w Polskiej Misji Repatriacyjnej, a następnie w Konsulacie Generalnym RP. Po powrocie do kraju pracował jako radca prawny w resorcie kultury. W 1967 zdał egzamin adwokaci i został wpisany na listę adwokatów izby warszawskiej.

Angażował się w pracę na rzecz stowarzyszeń kombatanckich i społecznych komisji rozjemczych. Po przejściu na emeryturę aktywnie udziela się w Kole Adwokatów Emerytów i Rencistów i w Klubie Kawalerów Virtuti Militari.

Chętnie też spotyka się z młodzieżą, przybliżając jej wojenne dzieje.

Niezależnie od pracy zawodowej brał czynny udział w pracach społecznych działając między innymi w Społecznych Komisjach Rozjemczych, stowarzyszeniach kombatanckich czy Komisji Dla Spraw Radców Prawnych.

Minister obrony Tomasz Siemoniak 18 stycznia 2013 r. mianował majora Stanisława Ślesickiego – uczestnika bitwy pod Mławą, ostatniego żyjącego oficera wojny obronnej 1939 r. – na stopień podpułkownika.

Ślesicki

Źródło:UMM

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy