Uczniowie koła regionalnego w Szkole Podstawowej nr 7 wraz z opiekunką Dorotą Klimek wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Chwała Bohaterom, która ma na celu oddać cześć polskim bohaterom.

Akcja ta będzie odbywać się nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju, czyli wszędzie tam, gdzie można odnaleźć ślady polskich bohaterów. Wystarczy w ramach akcji między 30 października, a 12 listopada zapalić znicz na grobie bohatera, zrobić sobie przy tym zdjęcie i przesłać za pomocą formularza zamieszczonego na stronie chwalabohaterom.zhr.pl.
 sp7..

Uczniowie koła wytypowali bohaterów, a następnie podczas zajęć w dniu 29 października 2014 roku odwiedzili ich groby i zapalili znicze oraz zrobili zdjęcia. Opiekunka koła opowiedziała w kilku zdaniach o każdym bohaterze i jego czynach. Zapaliliśmy znicze: harcerzom poległym w obronie ojczyzny w różnych momentach naszej historii, bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej: Michalinie Czechowskiej ps. Nastka, Eugeniuszowi Jastrzębskiemu ps. Sęp, Janowi Wasiłowskiemu ps. Janusz, Bronisławowi Żebrowskiemu ps. Nurek powieszonym 17 grudnia 1942 roku przez policję niemiecką, patronce naszej szkoły Zuzannie Morawskiej – literatce, pedagog, która spędziła kilka miesięcy w więzieniu gubernialnym w Płocku w 1905 roku za nauczanie języka polskiego, pilotowi Dywizjonu 301 Witoldowi Jaroszykowi, który zginął nad Niemcami 26 marca 1942 roku, pilotowi Dywizjonu 302 Tadeuszowi Pytlakowi, który zginął śmiercią lotnika 9 września 1941 roku, najstarszemu harcerzowi Rzeczpospolitej Karolowi Czarnockiemu, zmarłemu w 1934 roku, bohaterom poległym w wojnie 1939 roku, harcerzowi Klemensowi Henrykowi Sokalskiemu, który zginął w wieku 18 lat podczas akcji rozbrajania Niemców w dniu 12 listopada 1918 roku (zaledwie jeden dzień po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli), Nikodemowi Feinbergowi zamordowanemu w Katyniu w 1940 roku, którego Dąb Pamięci usytuowany jest przy Szkole Podstawowej nr 7.

Naszemu działaniu przyświecały słowa Stanisława Staszica „Gdy Polacy będą umieć siebie samych cenić w domu, będą ich cenić i za granicą”. Tegoroczna akcja będzie kontynuowana w latach następnych.

sp7

Źródło: Dorota Klimek, Koło regionalne przy SP 7

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy