Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej przypomina, że 13 kwietnia, 160 lat temu o godzinie 14.00 w Mławie na świat przyszła  – Anna Tomaszewicz Dobrska. (Pierwsza Polka z dyplomem lekarza).

Towarzystwo poleca także książkę Z. Filara ,,Anna Tomaszewicz Dobrska”, dostępną m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie.

Uchwałą Nr XXXVII/363/2014 Rady Miasta Mława z dnia 28 stycznia 2014 r. Radni Rady Miasta Mława wyrażając szacunek i uznanie dla osoby i dokonań pierwszej polskiej kobiety z dyplomem lekarza, w 160 rocznicę urodzin w Mławie, uchwalili rok 2014 Rokiem Anny Tomaszewicz Dobrskiej.

W uzasadnieniu do uchwały napisano:

Anna Tomaszewicz Dobrska urodziła się w Mławie w 1854 roku. Po ukończeniu prywatnej pensji w Warszawie, rozpoczęła studia w Zurychu. W 1877r. ukończyła studia i otrzymała stopień doktora medycyny. Dyplom jej oznaczał przełom w wieloletniej tradycji medycyny polskiej – po raz pierwszy Polka została lekarzem. Zanim pozwolono jej na podjęcie pracy przeżyła szereg rozczarowań: w kraju nie chciano uznać jej zagranicznego dyplomu, nie przyjęto jej w poczet członków Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego. Dopiero w 1880 roku rozpoczęła praktykę lekarską w Warszawie w zakresie chorób dziecięcych i kobiecych. Oprócz licznych zasług lekarskich dr Dobrska miała osiągnięcia społeczne. Była założycielem Towarzystwa Kolonii Letnich i Towarzystwa Dobroczynności. Ponadto wraz z Aleksandrem Świętochowskim powołała do życia Towarzystwo Kultury Polskiej. Wspólnie z Marią Konopnicką i Elizą Orzeszkową w 1907r. doprowadziła do zorganizowania I Zjazdu Kobiet Polskich. Zmarła 21 czerwca 1918 r.

Do 34. numeru tygodnika „Polityka” dołączony jest najnowszy „Pomocnik historyczny”. Link do artykułu z „Pomocnika” o Annie Tomaszewicz-Dobrskiej, pierwszej polskiej lekarce – TUTAJ.

 

Źródło:UMM

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy