We wsi Pokrytki gm. Strzegowo stoi okazały pomnik upamiętniający boje Armii Ludowej z roku 1944, boje o tzw. „niepodległą Polskę Ludową”. Kolejny relikt komunizmu, narzuconego Polsce siłą przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i przy wydatnej pomocy Armii Ludowej, ma się zatem doskonale.

Czym była Armia Ludowa i o co tak naprawdę walczyła, opisał Piotr Gontarczyk w książce „Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy”. AL nie chciała niepodległej Polski, bynajmniej. Uczy już o tym – mamy taką nadzieję – każda polska szkoła.

Czy dzisiaj – 25 lat po odrzuceniu jedynie słusznego ustroju – możemy sobie pozwolić na istnienie takich kompromitujących „pamiątek”?. Czy w III Rzeczypospolitej odwoływanie się do „bochaterskich bojowników o niepodległą Polskę Ludową” jest poprawne politycznie? A ortograficznie?

Cała Polska 1 marca 2014 roku, w Dzień Żołnierzy Wyklętych, czytała apele poległych o rzeczywistą Polskę niepodległą. Tymczasem w Pokrytkach urodził się Franciszek Cieślak „Wilczur”, „Szatan” – żołnierz antykomunistycznego podziemia, aresztowany w 1946 roku, skazany na karę śmierci, który po amnestii spędził w więzieniu niemal 22 lata. Czyż nie jest to postać warta upamiętnienia?

Armia Ludowa (AL) – konspiracyjna organizacja zbrojna Polskiej Partii Robotniczej (PPR) w okupowanej przez III Rzeszę Polsce, utworzona na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej z 1 stycznia 1944 i formalnie tej Radzie podporządkowana, faktycznie powstała z przekształcenia Gwardii Ludowej i w pełni podlegała ośrodkom dowódczym w ZSRR.

W skład AL weszły ponadto inne pomniejsze ugrupowania: oddziały bojowe Związku Walki Młodych, część pododdziałów Batalionów Chłopskich, Milicji Ludowej Robotniczej Partii Polskich Socjalistów, Okręg Częstochowski Socjalistycznej Organizacji Bojowej i niektórych pododdziałów wchodzącej w skład Armii Krajowej Gwardii Ludowej WRN. Jednakże akcja scaleniowa formacji zbrojnych komunistów i organizacji lewicowych nie w pełni powiodła się.

Zadaniem Armii Ludowej była walka z niemieckim okupantem oraz dywersja na korzyść Armii Czerwonej, co oznaczało niejednokrotnie rabunkowe rekwizycje na polskiej ludności, a także fizyczną eliminację żołnierzy Armii Krajowej (AK) i innych organizacji podziemnych nieuznających dominacji sowieckiej.

Samodzielność (do lipca 1944) wobec Armii Ludowej zachowywały oddziały Polskiego Sztabu Partyzanckiego (PSzP) z 1 Armii Polskiej w ZSRR.

Pierwszym Naczelnym Dowódcą AL został mianowany Michał Żymierski, ps. „Rola”.

Pomnik AL Pokrytki1

Źródło:wikipedia

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy