Zapraszamy na wywiad ze Zdzisławem Kruszyńskim-malarzem z Mławy oraz właścicielem Galerii „Z”.

1. Jak to się stało, że zainteresował się Pan malarstwem i kiedy uświadomił Pan sobie, że malarstwo jest tym, co Pan chce w życiu robić?

Malarstwem zainteresowałem się już jako mały chłopiec. Porcja codziennego rysowania była dla mnie naturalną potrzebą. W szkole średniej zrozumiałem, że może być to moim sposobem na życie.

unnamed (20)

2. Jakie ukończył Pan szkoły i kursy?

Z racji miejsca urodzenia, ukończyłem Szkołę Podstawową nr 6 i Technikum Budowlane w Mławie, a później studiowałem na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Były to studia zaoczne, zaliczyłem interesujące mnie przedmioty, czyli, malarstwo, rysunek, grafikę projektowanie plastyczne i graficzne oraz psychologię i filozofię, a z reszty zrezygnowałem. Przygoda akademicka uświadomiła mi, abym zwrócił uwagę na większą autodydaktykę oraz praktykę, bowiem to jest najważniejsze w zawodach artystycznych, co z chęcią czynię do tej pory.

unnamed (2)

3. Powróćmy jednak do teraźniejszości i Pana dzisiejszych pasji. Jakie są Pana upodobania malarskie.

Moje malarstwo, jak Pan dobrze zauważył, wywodzi się z wielkiej pasji. Dlatego staram się malować otaczający świat swoimi oczami, nie zważając na żaden kierunek ani opcje czy tendencje malarskie. 

unnamed (3)

4. Którzy malarze i kierunki malarskie miały i mają istotny wpływ na Pana twórczość ?

Trudno powiedzieć, że tylko malarstwo ma wpływ na moją twórczość. Oczywiście  znam i cenię  bardzo różne, dobre malarstwo, zarówno polskie jak i zagraniczne, niemniej nie wymieniałbym konkretnych kierunków, stylów czy nazwisk. Cenię po prostu dobre, szczere malarstwo. Na pewno na moją twórczość w pewien sposób wpływa również rzeźba, grafika  i muzyka.

unnamed (5)

5. Jakie jest Pana Malarstwo i co Pana inspiruje?

Ciężko jest samemu oceniać, jakie jest moje malarstwo. Ten osąd zostawiam Odbiorcom. Natomiast inspiruje mnie wiele rzeczy, od otaczającej nas rzeczywistości, przyrody, przez podróże – te bliższe i te dalsze, do ciekawych ludzi, jakich mam okazję poznawać. Ogólnie, życie jest najlepszą inspiracją.

unnamed (6)

6. Jakie techniki malarskie Pan lubi?

Wszystkie. Najczęściej maluję jednak farbami olejnymi na płótnie.

unnamed (9)

7. Jak inni odbierają Pańską sztukę? Czy wystawia Pan swoje prace w jakiś konkursach?

Zadaje Pan pytania, na które nie czuję się upoważniony udzielać odpowiedzi. Wiadomo, że ilu ludzi, tyle gustów. Ja jedynie mogę mieć nadzieję, że moje obrazy wywołują choć w niektórych Odbiorcach jakieś emocje.

Jeżeli chodzi o konkursy, to przestałem się już ścigać. Maluję po prostu dla „siebie”.

unnamed (17)

8. Czy ma Pan dzieło, z którym jest Pan związany emocjonalnie? Czy jest jakiś szczególny obraz, który zajmuje honorowe miejsce w Pana domu?

Ze wszystkimi moimi obrazami czuję się związany, z jednymi mniej, z innymi bardziej. Nie sposób podać jednego, wybranego. W domu wiszą w większości obrazy z plenerów, jako pewnego rodzaju „pamiątki z podróży”.

9. Czy należy Pan do jakiegoś stowarzyszenia artystycznego?

Tak, od 25 lat należę do Stowarzyszenia i Klubu Pracy Twórczej w Ciechanowie. Jednak ze względu na brak czasu moja aktywność w strukturach tego Stowarzyszenia spadła niestety do minimum.

10. Czy często wystawia Pan swoje prace?  

Do tej pory uczestniczyłem w około 25 wystawach indywidualnych i 60 zbiorowych, w różnych galeriach i muzeach w Polsce i za granicą.

Na co dzień moje prace można oglądać w autorskiej Galerii „Z” w Mławie , do której serdecznie zapraszam.

unnamed (21)

11. Czy w sztuce talent jest najważniejszy?

W sztuce najważniejsze jest chyba to, czy mamy coś ciekawego do zaproponowania Odbiorcom, czy nie. Talent jest  oczywiście bardzo ważny do przekazania myśli, ale bez ciężkiej pracy i uporu, może niestety pozostać głęboko ukryty. Jednak niewątpliwie bez talentu, sztuka niewiele jest warta.

12. Ma Pan własną pracownię. Czy trudno jest się utrzymać z tego zawodu? Dlaczego zamiast życia w wielkim mieście wybrał Pan prowincję? Nie żałuje Pan swojej decyzji?

Życie ze sztuki, w tak małym mieście jak Mława, nie jest z pewnością najprostsze. Nie lada sztuką jest jednak „nie narzekać” – i tego staram się trzymać.

Nie do końca jest tak, że to ja wybrałem „prowincję”, jak nazywa Pan nasze miasto. Można powiedzieć, że w pewien sposób to ono wybrało mnie – tutaj się urodziłem, tu poznałem żonę, przyszły na świat moje dzieci, mieszkają tu moi rodzice, najbliższa rodzina. Tutaj są moje korzenie. Maluję Mławę od wielu lat, staram się utrwalać na moich obrazach zmiany, jakie w niej zachodzą. Nie zastanawiam się nad życiem w wielkim mieście. Żyję w Mławie, bo to jest moje miejsce.

Miałem swojego czasu możliwości tworzenia w innych miejscach kraju i poza jego granicami. Nie skorzystałem. Jak wcześniej wspomniałem moja sztuka jest częścią mnie, a ja jestem rodowitym Mławianinem. Teraz mam satysfakcję, że już od 30 lat mam szansę tworzyć w moim mieście, a klienci po obrazy przyjeżdżają do Mławy.

SONY DSC

 13. Czy Pan uważa siebie za prawdziwego artystę, malarza?

Uważam siebie za człowieka, który lubi to, co robi i ma szczęście łączyć pasję z pracą.

 14. Malarstwo łagodzi obyczaje?

Sztuka może łagodzić obyczaje, ale dużo zależy od samych Odbiorców.

15. Czy malując kieruje się Pan swoimi uczuciami, wizjami, natchnieniem, samopoczuciem?

Oczywiście, uprawiając jakikolwiek rodzaj sztuki, jak sądzę, nie da rady oderwać się od swojego samopoczucia, natchnienia. Artysta oddaje dziełu cząstkę siebie – raz mniejszą, raz większą.

Papież

16.Ile trwa namalowanie obrazu średniej wielkości?

To zależy od wielu czynników – co obraz ma przedstawiać, z jak bardzo pracochłonnych elementów się składa, ile wymaga przemyśleń, jaką techniką jest malowany, z jakich materiałów trzeba korzystać. Nie sposób określić przeciętnego czasu.

Dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję.

unnamed (4)

unnamed (7)

unnamed (8)

unnamed (10)

unnamed (11)

unnamed (12)

unnamed (13)

unnamed (16)

unnamed (18)unnamed (19)

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy