Artur Możdżonek (mieszkaniec Mławy) policjant Komendy Rejonowej Policji W-wa IV, instruktor sztuk walki, posiadacz stopnia mistrzowskiego 1 dan w Taekwondo ITF. Sztuki walki uprawia od 1998 r.  Swoją karierę związaną ze sztukami walki zaczął od Aikido, następnie trenował Taekwondo i Kickboxing. Od jakiegoś czasu uprawia Hapkido oraz Combat Hosinsul.

Mistrzowie u których trenował to:  Seweryn Połeć (Aikido) Grzegorz Wyszomierski (Tkd ITF, Combat, Hapkido), Tomasz Krzyżanowski ( Aikido ), Jarosław Marciniak (Aikido), Mariusz Burdalski ( Tkd WTF), Jacek Śliwiński (Boks, Kickboxing). Artur współpracuje z Komendą Powiatową Policji w Mławie jako wolontariusz prowadzący zajęcia samoobrony w ramach akcji „Bezpieczna Mławianka”. Jest pomysłodawcą akcji „Mały wojownik”, programu profilaktycznego dla dzieci zagrożonych zjawiskami patologicznymi.  Działa na rzecz poprawy i rozwoju kultury fizycznej, stara się wpajać małym adeptom jak ważna jest aktywność fizyczna i jak duże ma znaczenie w rozwoju charakteru człowieka. Jego podopieczni wielokrotnie stawali na podium zawodów rangi Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Taekwondo. Organizował szkolenia z technik i taktyk podejmowania interwencji dla służb o charakterze mundurowym. Współpracuje z Akademickim centrum Kształcenia w Mławie jako instruktor combat dla uczniów LO o profilu policyjnym. Jest człowiekiem otwartym, z pasją. W rozwój sztuki walki wkłada ogromne serce. Motywuje swoich podopiecznych do wspólnego pomagania potrzebującym. Przykładem tego może być akcja „Świąteczna paczka”, poprzez zorganizowanie przez członków klubu ASW Senshi paczki żywnościowej dla bardzo ubogiej rodziny z Mławy z okazji Bożego Narodzenia.

unnamed (6)

1.Na początek może opowiedz nam jak zaczęła się Twoja przygoda ze sportami walki?

Jak to zwykle bywało w tamtych czasach podekscytowany byłem bohaterami filmów akcji i też chciałem umieć tak jak oni. Wtedy jednym z najbardziej popularnych aktorów takich filmów był Steven Seagal mistrz Aikido.  W 1998 roku, jeszcze w szkole średniej wraz z kilkoma kolegami odnaleźliśmy w Mławie pewnego pana i zaczęliśmy treningi Aikido na mławski stadionie, w lesie itp. Te zajęcia wiele mi dały, ponieważ niezależnie od pogody zawsze w umówionym terminie musiały się odbyć. Przemierzaliśmy wiele kilometrów biegając, ćwicząc technikę oraz siłę i wytrzymałość. Treningi te bardzo kształtowały nasze ciało i charakter. Ćwiczenia plenerowe bardzo nas hartowały, przestaliśmy być podatni na przeziębienia, infekcje itd. Słowa już wtedy naszego Mistrza docierały do naszych młodych głów i pomagały w trudach codziennego życia. Byłem zachwycony tymi zajęciami.  Czułem się wtedy bardzo wyjątkowo móc ćwiczyć Aikido, które wtedy w naszej okolicy nie było jeszcze zbyt popularne. Swojego pierwszego mojego Mistrza bardzo cenię i szanuję, to on jako pierwszy pokazał mi drogę budo, która trwa do dziś i te same wartości staram się przekazywać młodszym pokoleniom. Do tej pory utrzymujemy kontakt i czasem jak się uda razem ćwiczymy. Zajęcia plenerowe organizuję do dzisiejszego dnia, w takiej samej formie w jakiej ja zaczynałem. Dzięki nim cofam się do swoich korzeni i przypominam słowa trenera, które pokierowały moim życiem. Jest takie przysłowie cyt. „ Trenerów można mieć wielu, ale prawdziwego Mistrza ma się tylko jednego”. To właśnie on nim jest, aczkolwiek następnych nauczycieli również bardzo cenię i szanuję.

2.Myślisz, że lepiej jest uniknąć walki niż ją prowokować?

Bez zastanowienia odpowiadam, że uniknąć walki jest lepiej niż ją prowokować. Sztuki walki w swojej filozofii nigdy nie były nastawione na agresję. Kształtowały w adeptach takie cechy charakteru jak: szacunek, dyscyplina, pomoc potrzebującym. Umiejętności zdobyte powinny być wykorzystane tylko w sytuacji zagrożenia życia swojego lub kogoś innego. Uważam, że uniknąć walki, to jak ją wygrać. Niestety w obecnych czasach jest to coraz trudniejsze, a zagrożenia czyhają na każdym kroku.

unnamed (5)

3.Dlaczego trenujesz sztuki walki?

Sztuki walki trenuję z kilku powodów. Jednym z nich jest możliwość obrony swojej osoby lub mojej rodziny. Innym powodem jest mój wykonywany zawód. Ponadto sztuki walki to nie tylko umiejętności techniczne. Jest wiele walorów zdrowotnych takich jak: poprawa funkcjonowania układu krążeniowo – oddechowego, większa wytrzymałość kości, mięśni, lepszy metabolizm. Trening sztuk walki opóźnia oznaki starzenia się. Pozwalają mi się zrelaksować, to świetny sposób na rozładowanie złych emocji w dobry pożyteczny sposób.

4.Gdzie trenujesz?

W chwili obecnej staram się regularnie udoskonalać swoje umiejętności podczas wcześniej wspomnianych zajęciach plenerowych. Dodatkowo w Warszawie odnalazłem świetnego fachowca z dziedziny Combat, Hapkido i Taekwondo Pana Grzegorza Wyszomierskiego, który bardzo mi pomaga w dalszym rozwoju.

unnamed (4)

5.Jak wygląda Twój codzienny trening?

Wszystko zależy na co w danym dniu trening jest nastawiony. Inny będzie gdy będę chciał poprawić swoja wydolność, inny gdy umiejętności techniczne, a jeszcze inny gdy potrzebuję rozluźnienia oraz relaksu. W dniu kiedy nie mogę się udać na salę treningową lub plener robię sobie w domu trening siłowy między obowiązkami domowymi  i zachęcam do tego swoje dzieciaczki Gabrysię oraz Kubusia.

6.Pomaga to w pracy policjanta?

Jak najbardziej. Zawód policjanta to bardzo ciężka i niejednokrotnie niebezpieczna praca.  Umiejętność walki wręcz pozwala na szybkie i skuteczne obezwładnienie przestępcy lub obronę przed jego atakiem. Dobrą kondycją można się pochwalić goniąc kogoś. Nie zawsze można wjechać gdzieś radiowozem.

unnamed (3)

7.Jakie suplementy stosujesz?

Nie stosuję żadnych suplementów w treningu sztuk walki preferuję trening bez wspomagaczy. Nic tak nie sprawia przyjemności jak osiągnięcie sukcesu dzięki swojej ciężkiej mozolnej pracy. Uważam, że dostarczenie organizmowi odpowiednich składników w z żywności powinno wystarczyć. W prawidłowej diecie są wszystkie składniki, które pozwolą na osiągnięcie zamierzonego celu, a dostarczanie ich w odpowiednich ilościach jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aczkolwiek absolutnie nie jestem wrogiem używania  suplementów. Moim podopiecznym nie zabraniam używania odżywek, ale nigdy nie zaakceptowałbym sterydów.

8.Jak wspominasz swoje pierwsze treningi?

Moje pierwsze treningi były bardzo ciężkie, brak kondycji, elastyczności bardzo utrudniał zadania nakazane przez Mistrza. Dopiero po jakimś czasie treningu oraz samozaparcia zaczęło to jakoś funkcjonować i wyglądać. Nie wolno się nigdy poddawać, powolnymi kroczkami zmierzać w przód do osiągnięcia celu. Starać się, aby kolejny trening był lepszy od poprzedniego. Jedynie wtedy będziemy odnosić sukcesy. Skupienie i rozwaga na treningu to również bardzo ważne aspekty treningu. Lekkomyślność i arogancja może niestety doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla siebie oraz innych.

unnamed (8)

9.Czy satysfakcjonuje Cię praca trenera, czy jednak wolałbyś walczyć na ringu?

Po latach treningu i startach w zawodach przychodzi taki moment i człowiek zadaje sobie pytanie. Co dalej? Ja sobie odpowiedziałem, że chciałbym być kiedyś instruktorem. Cel został osiągnięty, zdobyte uprawnienia pozwoliły na zorganizowanie zajęć dla młodzieży. Praca jako instruktor sprawia mi wiele przyjemności, swoją wiedzę i umiejętności chciałbym przekazywać innym. Wpajam swoim uczniom jak ważny jest szacunek dla innych, samokontrola odwaga a przede wszystkim pomoc drugiemu człowiekowi. Nigdy natomiast nie nazwałem się mianem mistrza. Uważam jednak, że jeżeli znajdzie się choć jedna osoba, której moje wskazówki pomogą w życiu codziennym, lub sportowym będę czuł się spełniony. Trening sztuk walki wpływa na nasze całe życie, to nie tylko sala, sprzęt, sparingi itp. To ciągła walka z życiem codziennym oraz przeciwnościami losu.  Uważam również, że dobry trener cały czas powinien dbać o swoją sprawność, rozwijać się, szukać lepszych rozwiązań i dokształcać w dziedzinach którymi się zajmuje.

10.Ulubione ćwiczenie z sali treningowej?

Hmmm…tak naprawdę wszystkie ćwiczenia są ważne. Każde ma jakiś wpływ na późniejsze wyniki. Najważniejsze żeby trening sprawiał przyjemność. Mistrz, trener instruktor ma obowiązek zapewnić na zajęciach bezpieczeństwo oraz dobry nastrój swoim uczniom. Uczeń z zajęć powinien wyjść uśmiechnięty, zrelaksowany, pozytywnym nastawieniem do życia i głodny kolejnych treningów. 

unnamed (7)

11.Czy występujesz gdzieś na zawodach?

W chwili obecnej skupiam się bardziej na pracy instruktorskiej, jednakże nie wykluczone, że jeszcze wystartuje na zawodach sportowych.

12.Co Ci daje walka, zawody i treningi?

Zawody sportowe to dobry sposób na sprawdzenie swoich umiejętność, porównanie ich z innym zawodnikami. To świetna okazja do spotkania się z ludźmi, trenerami. To wymiana doświadczeń spostrzeżeń. Zawody weryfikują na jakim etapie szkoleniowym jest zawodnik, co trzeba jeszcze poprawić, dopracować.

To okazja również na pokazanie siebie szerszej publiczności oraz możliwość osiągnięcia sukcesu sportowego.

Artur Możdżonek

13.Masz  ulubionych zawodników sportów walki?

W zasadzie to nie mam ulubionego zawodnika sportowego. Jest wielu świetnych zawodników z różnych dziedzin sztuk walki. Nieważne czy to zawodowcy, czy amatorzy. Każdy z nich zasługuje na szacunek i doping jeżeli walczy fair play.  Ale wiadomo w zawodach międzynarodowych zawsze kibicuje polskim zawodnikom.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuje serdecznie za rozmowę, a wszystkich chętnych którzy chcieliby spróbować swoich sił w sztukach walki zapraszam na zajęcia. Pozdrawiam również swoją rodzinę oraz wszystkich adeptów sztuk walki i ich trenerów.

„ Idąc różnymi szlakami góry, po dotarciu na miejsce wszyscy znajdziemy się na tym samym szczycie „

Cytat pochodzi z Japonii, oznacza, że niezależnie jaką sztukę walki trenujemy, każda z nich prowadzi do osiągnięcia mistrzostwa, uczynienia człowieka otwartym, szczerym i wychodzącym naprzeciw drugiej osobie do pomocy.

Czytaj również: 

unnamed

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy