Piotr Olszewski jestem założycielem grupy Opoka Mława (1990). Od około 18 lat jest nauczycielem – wychowawcą w Zespole Szkół Zawodowych im. ks Edmunda Domańskiego w Iłowie – Osadzie. Przez okres 10 lat był nauczycielem w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie. Od 20 lat jest morsem od 10 lat grupowo zażywa zimowych kąpieli w akwenie na Krajewie, w zbiorniku wodnym Ruda Zalew, pobliskich jeziorach oraz Bałtyku.

1) Dlaczego Pan morsuje, skąd w ogóle pomysł?
 
Morsowanie jest dla mnie jednym ze sposobów na zdrowy styl życia,  zagospodarowywanie  wolnego czasu, a także stanowi jedną z form treningu  wzmacniania organizmu, poprzez morsowanie pozbywam się swoich fizycznych słabości, a tym samym wzmacniam organizm. Zarówno na wschodzie jak i coraz częściej na zachodzie morsowanie i krioterapia stają się coraz bardziej popularne, gdyż dają one ogromne korzyści zdrowotne wbrew panującym opiniom ciepłolubnych. ” Zimna woda zdrowia doda”!

2) Co trzeba robić, by stać się morsem i kto w ogóle może nim zostać?

Potencjalnie morsem może zostać każdy zdrowy człowiek, nie istnieją ograniczenia wiekowe w morsowaniu. Istnieją przeciwwskazania medyczne dla chętnych m.in morsowanie nie jest zalecane dla osób z nadciśnieniem tętniczym, z wadami układu krążenia oraz chorobami naczyniowo – sercowymi, rozległych zmian żylakowatych, chorobami wątroby z cukrzycą, chorobami nerek, chorobami neurologicznymi  np: epilepsją, boreliozą. Dlatego należy wcześniej skonsultować się z lekarzem celem uniknięcia „niespodzianek”. Profesjonalna wiedza, zdrowie są gwarancją dobrej przygody z morsowaniem.
morsy........
Absolutnie podczas podjęcia decyzji o wchodzeniu do lodowatej wody należy zachować zawsze ostrożność polegającą na: 
1) Wchodzimy zawsze po rozgrzewce 10/20 minut nie przegrzewając organizmu, lub po korzystaniu z sauny.
2) Zawsze w obecności innych osób,
3) Nie tłumimy emocji, głęboko oddychając (wdech nosem, wydech ustami)
4) Wchodzimy wolno, nie wbiegamy, nie wskakujemy na nogi czy głowę itp. z pełną powagą bez brawury i niepoważnych zachowań.
5 ) Czas pobytu od 30 sek do 3 minut max. ( organizm da sygnał do wyjścia sam)
6) Wchodzimy ze świadomością poczucia bezpieczeństwa i zdrowia jakie z niego czerpiemy
7) Wychodzimy powoli, zachowując pełną koncentrację na oddechu, 
8) Nie koniecznie się wycieramy, lecz powoli zakładamy ciepłą odzież (np. szlafrok, dresy, zmieniamy tylko mokrą bileliznę
9)Po wyjściu z wody rozpoczynamy kolejną 10/20 rozgrzewkę w celu podniesienia temperatury ciała i tym samym przywrócenie właściwego funkcjonowania organizmu do stanu pierwotnego (przed wejściem).
10)Oznaką dobrze wykonanej kąpieli jest brak tzw. gęsiej skórki i silny odczyn skórny ( zaczerwienienie ciała)
11) Zaleca się 1-2 kąpiele tygodniowo
12).Ambicjonalne przedłużanie kąpieli jest niewskazane, wręcz szkodliwe.
 
3) Jak morsowanie wpływa na zdrowie, czy to jest bezpieczne?
 
Uważam, że morsowanie jest bezpieczne przy bezwzględnym zachowaniu wszelkich, uwag i zaleceń lekarskich, przestrzeganiu zasad do morsowania i bez brawury. Absolutnie nie zaleca się morsowania pod wpływem alkoholu, środków psychoaktywnych, medykamentów, środków anabolicznych itp. to może skończyć się niestety źle.
Co do pierwszej części pytania jak wpływa na zdrowie? 
Wg. doc.dr hab Tadeusza Mika badania i doświadczenia krajowe i zagraniczne w zakresie krótkotrwałego działania zimnej wody czyli czynnika bodźców termicznych na układy i narządy  organizmu ludzkiego wykazały takie korzyści jak m.in. :
– hartowanie organizmu i zapobieganie chorobom przeziębieniowym już po krótkotrwałym okresie uprawiania kąpieli,
– poprawa stosunków biochemicznych w organizmie ludzkim na skutek korzystnego oddziaływania przez mikroelementy i biopierwiastki występujące w wodzie w okresie zimy ( szczególnie na Krajewie )
-ogólnie dobre samopoczucie, wpływ na poprawę zddrowia fizycznego i psychicznego przez krótkie uderzenie wodno – termiczne na poszczególne narządy
– czynność serca – następuje zwolnienie
– układ oddechowy – zwolnienie i pogłębienie oddechu,
– układ nerwowy, wzrost pobudliwości nerwów czuciowych i ruchowych
– nerki wzmożona czynność wydzielnicza,
– wydzielanie potu – unormowanie
– gruczoły przewodu pokarmowego – zwiekszenie wydzielania
– mieśnie szkieletowe – wzmożenie napięcia,
– przemiana materii – wzmożenie i wyrównanie utraty ciepła
morsy......
 
4 ) Jak należy przygotowywać się do morsowania?
 
Jak wcześniej wspomniałem pełen profesjonalizm i wiedza uchroni nas przed przykrymi niespodziankami. Jeśli chodzi już o konkrety w tym zakresie to przygotowania trwają cały rok, morsem nie stajemy się poprzez jednorazową kąpiel (to tylko przygoda). 
Wchodzimy do wody całym rokiem, systematycznie, w zaplanowany, zorganizowany, przemyślany sposób w określonym czasie na określoną liczbę minut.  Podkreślam wyraźnie stwierdzenie systematycznie bez względu na aurę – to ważne.
morsy....
 
5) Jakie uczucie towarzyszy, gdy  się wchodzi do bardzo zimnej wody?
 
Zawsze podczas morsowania większości z nas towarzyszy uczucie strachu, obawy, lęku przed utratą zdrowia, nieprzyjemne odczucia związane z zimnem wody i powietrza to trwa kilka sekund, już po chwili zaczynamy czuć się wspaniale, uśmiechnięci, radośni, weseli – endorfiny robią swoje, czujemy się zadowoleni, dumni z siebie, tryskający uśmiechem i pozytywnym uczuciem, że daliśmy radę i już po kilku minutach chcemy, jeszcze raz i jeszcze raz…
morsy..
 
6) Przy jakiej temperaturze morsowaliście?
 
Tradycyjnie morsuje w optymalnej temperaturze -4 /-5 C, najlepiej bezwietrznie i bez opadów (ale to również zbytnio morsom nie powinno przeszkadzać). Czas jest tu bardzo znaczący dla zachowania zdrowia jak wcześniej wspomniałem od 30 sek do max 3 minut – to optimum.
morsy 
7) Jakie są największe potrzeby własnych morsów?
 
Nie mamy właściwie żadnych potrzeb :) No może czasami za dużo śniegu napada i nie wszyscy mają jak dotrzeć na miejsce więc pewnie tylko aura :) Dajemy sobie radę, wszelkie imprezy organizujemy poprzez wkład własnej pracy. Jeśli chodzi o wyjazdy to  realizujemy z własnych środków. Więc by morsować potrzebne są głównie wiedza, dobre chęci i aura.
morsy1
 
8) Jakie imprezy organizowaliście w ostatnim czasie?
 
W 2012 r. organizowaliśmy I Bicie Rekordu Mławskich Morsów, w których wzięło udział 38 uczestników, w II Mławskim Biciu Rekordu 2013, – 75, braliśmy udział w Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie ( grupa 20 osobowa), również w 2013 organizowaliśmy Lodowe Harlem Shake (60 uczestników), a ilu będzie morsów 22.02.14 (na fb do chwili obecnej zapisało się około 70 chętnych) jak będzie – nie potrafię tego na chwilę obecną ostatecznie określić. Liczy się dla mnie prócz bicia rekordów również dobra zabawa, radość, uśmiech i przede wszystkim zdrowie. Oby tylko aura nam sprzyjać zechaciała.
Jeśli udało by się wejść grupie 100 osobowej to mogę powiedzieć, że moglibyśmy pretendować do największej grupy śródlądowej w Polsce. Bardzo w to wierzę, ale zobaczymy jak będzie.
W tym roku planowaliśmy wyjazd również do Kołobrzegu, lecz jesienna aura nas zniechęciła. Wolimy zdecydowanie zimę. Co do zagranicznych wyjazdów nie planowaliśmy ale kąpiel w górskim potoku jak najbardziej, marzenia się spełniają więc wszystko przed  nami.
morsy2
 
9) Jakie macie plany na najbliższy sezon?
 
Na najbliższy sezon: realizować systematycznie spotkania i zaplanowane wyjazdy oczywiście, chcemy podejść również sportowo do tematu morsowania. Planujemy zorganizować w przyszłym roku Ogólnopolski Zlot Klubów w Mławie i po raz pierwszy w Polsce rozegrać sztafetę 10 osobowe na dystansie 30/40 m. To byłaby pierwsza tak impreza gdzie nie tylko zdrowie, rekreacja ale również odrobina rywalizacji miałaby miejsce. My swoją ekipę zawodników już przygotowujemy. 
morsy3
 
10) Gdzie mogą zgłosić się osoby chętne do morsowania?
 
Ze względu na dużą ilość osób zainteresowanych postanowiliśmy zarejestrować Mławską Grupę Morsów jako Stowarzyszenie. W chwili obecnej pracujemy nad projektem strony internetowej oraz blogu, póki co zapraszam na stronę fb, Opoka Mława, lub fb – Piotr Olszewski mail. jpolszewscy@gmail.com lub mój. tel. 501 202 131
morsy4
 
11) Co robią morsy latem?
 
Morsy mławskie  biegają, pływają, jeżdżą na rowerach, kajakują, organizują   marsze i marszobiegi  dbając o dobre zdrowie i kondycję, czekając  na zbliżającą się zimę.
Morsy5
 
Ps. Gorąco zapraszam 22.02 2014 godzina 13.00 na III Mławskie Bicie Rekordu Morsów i Foczek Mława  akwen Krajewo.
Natomiast z 15 na 16 lutego wyjeżdżamy z grupą Opoka Morsy na IX Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie (grupa 20 osobowa). W ubiegłym roku został pobity nieoficjalnie Rekord Guinessa 1726 foczek i morsów wzięło udział w niecodziennym wydarzeniu.  W tym roku będzie po raz drugi grupa OPOKA MORSY 
Dziękuję za rozmowę.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam mławski  mors Piotr
Piotr Olszewski

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

2 Komentarze

 • Odpowiedz
  INC
  7 lutego 2014

  Bardzo konkretny artykuł. Konkretną wiedzę, przekazał Pan Piotr Olszewski. Jawnośc, przejrzystość, jego działania mi imponuje. Oczywiście, ja z rodzina dołączam się, do bicia III Rekordu. Pozdrawiam, Grupę Opoka.

 • Odpowiedz
  Bartek
  7 lutego 2014

  Samo Zdrowie 😀