Zapraszamy Państwa do przeczytania wywiadu z Panią Małgorzatą Zakrzewską – florystką z Mławy.

1. Czy może Pani powiedzieć co to jest florystyka??

Florystyka to sztuka i piękno wyrażane kwiatami, to również dziedzina sztuki. Sztukę tę wyrażamy kwiatami tworząc różnego rodzaju kompozycje do wnętrz, w formie bukietów na różne okoliczności takie jak imieniny, ślub, pogrzeb.

Florystyka to również biogeografia i geobotanika zajmująca się siedliskiem roślin na kuli ziemskiej.

Wyróżniamy kilka etapów florystyki np.

-florystyka okolicznościowa /bukiety i kompozycje na różne okazje/

-florystyka funeralna tzw. żałobna /wieńce, wiązanki, dekoracje trumny, urny/

-florystyka ślubna /wiązanki ślubne, korsarze, butonierki, dekoracje sali, kościoła/

-florystyka dekoracji wnętrz

-florystyka komunijna

-florystyka świąteczna

-tworzenie dużych form przestrzennych

2. Czy każda osoba może zostać florystą?

Odpowiem nie, zawód ten wymaga umiejętności plastycznych, wizualnych, poczucia estetyki i dużo cierpliwości, przede wszystkim trzeba kochać kwiaty.

3. Jakie były Pani początki w zawodzie?

Przed podjęciem tego zawodu wyjechałam do Akademii florystycznej w Warszawie by poznać i zagłębić się w tajniki tego zawodu. Myślałam, że to praca lekka i łatwa, okazało się, że to nie tak. Nauka ta wymaga wszechstronności, czyli posiadać wiedzę z innych zawodów, od matematyka po botanika, stolarza, garncarza, wikliniarza itd. W tej pracy używa się wszystkich narzędzi od wiertarki po spawarki. Początki były trudne o wszystko obawy, czy podołam, czy zdobędę klientów, z czasem się wszystko ustabilizowało.

Małgorzata Zakrzewska - Kopia

4. Jak wygląda edukacja florystyczna?

Edukacja florysty zaczyna się od nauki teorii. Poznaje się strukturę roślin i ich potrzeby. Uczymy się nazw roślin w języku polskim i łacińskim. Poznajemy ogólne zasady kompozycji /punkt ,linia, forma, płaszczyzna, struktura, światło i cień, barwy/, style, materiały stosowane we florystyce, postępowania z roślinami, metod utrwalania i suszenia roślin. Po zapoznaniu się z teorią zaczynają się zajęcia praktyczne, czyli układanie kompozycji roślinnych w naczyniach, technik sporządzania wiązanek okolicznościowych, florystyka ślubna /bukiety ślubne i ich rodzaje, biżuteria ślubna, dekoracje samochodów, sal, kościołów/. Florystyka pogrzebowa, dekoracje świąteczne, kompozycje z suszonych i sztucznych kwiatów, dekoracje i nasadownictwo kwiatów doniczkowych, stylizacja wnętrz, oj dużo, dużo tego.

5. Czy uczestniczyła Pani w konkursach?

Obecnie wystawiłam wiązankę ślubną do konkursu ,,Najpiękniejszy bukiet ślubny,, odbywa się on w Internecie w ramach głosowania. Można ją zobaczyć i zagłosować na stronie http://feszyn.com/bukiet-slubny-2014/ (na samym dole strony) trzeba szukać Kwiaciarnia Amlawa  i kliknąć w kółeczko, a potem głosuj.

zdjęcia-z-aparatu-793

Na udział w konkursie przed komisją mistrzowską marzę, spełnię to jak poczuję, że stoję już twardo na nogach w tej dziedzinie. Na razie jeżdżę na warsztaty, pokazy, zgrupowania i wciąż się zagłębiam w tajniki zawodu. Należę do Florystów Polskich przez co mogę poznawać wspaniałych ludzi z Polski i Świata.

Ostatnio brałam też udział w WOŚP gdzie z florystykami z całej Polski robiliśmy bukiety, które gościom wręczał Jerzy Owsiak. Atmosfera wspaniała, pracowaliśmy dwa dni od rana do nocy, nasza praca i udział był społeczny. Sponsorem kwiatów była firma ,,Victoria- P. Grzegorz Woźniak.

unnamed (5)

6. Czy ma Pani swoją kwiaciarnię, pracownię?

Parę lat miałam stacjonarną, lecz  wzrastające opłaty za wynajem lokalu pochłaniały praktycznie cały zarobek i stworzyliśmy kwiaciarnię internetową /czyli kwiaty pod określone zamówienie/ zawozimy je na ustalony dzień, godzinę i adres. Zobacz TUTAJ.

unnamed (6)

7. Jaki jest najbardziej popularny produkt Pani kwiaciarni?

Obecnie przeważają bukiety okolicznościowe i florystyka pogrzebowa.

8. Czy jest ulubiony kwiat i kolor dla Pani klientów?

Przeważa róża czerwona.

9. Jaki jest ulubiony rodzaj prac florystycznych tj. ślub, pogrzeby, komunie?

Uwielbiam tworzyć bardzo misterne prace, przy których muszę myśleć twórczo. Są to np. bukiety ślubne, robione z płatków kwiatów, stosuję wymyślone kryzy pod wiązanki tzw. ażurowe. Utkanie takiej kryzy trwa ok. tygodnia.

Uwielbiam robić kompozycję gdzie mam wolną rękę .Pytam wtedy tylko klienta o kolorystykę, podpowiadam mu formę i robię. Bardzo lubię robić rzeczy inne, tzn. zamiast tradycyjnych wieńcy na pogrzeb, robię kompozycję związaną z daną osobą co lubiła, czy coś związane z jej zawodem. Pasjonuje mnie ta inność nie taki tradycjonalizm.

unnamed (4)

10. Na co powinni zwracać uwagę klienci?

Przede wszystkim na estetykę wykonania tej pracy. Nie dopuszczalne jest by materiał techniczny był na widoczny tzn.floret pod wiązankę pogrzebową powinien być cały zakryty igliwiem lub innym materiałem, nie mogą być widoczne żadne druty techniczne. Wiązanka ślubna robiona w mikrofonie musi mieć obrobioną i wykończoną rączkę materiałem ozdobnym, a niestety bywa tak, że niektórzy o tym zapominają.

Dziękuję za rozmowę.

unnamed (7)

unnamed

unnamed (1)

unnamed (2)

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy