Po 74. latach na elewację mławskiego ratusza powraca napis, którym szczycili się nasi przodkowie. Nad doborem czcionki i prawidłowym ustawieniem wyrazów pracowali konserwatorzy i architekci.

Napis, tak jak niegdyś, jest wykonany w języku łacińskim. Jego historię oraz tłumaczenie na język polski możemy przeczytać w książce dra Leszka Zygnera „Mława – miasto pogranicza” (str. 56):

 „W 1789 roku, mieszczanie mławscy umieścili na swym ratuszu następujący napis w języku łacińskim: ‘Za panowania najjaśniejszego Stanisława Augusta z Bożej łaski Króla Polski, wielkie księcia Litwy przy poparciu starosty mławskiego Adama Feliksa dwóch imion Piotrowicza, kosztem całego miasta Jego Królewskiej Mości – Mławy, staraniem i pilnością sławetnego Stanisława Krokwińskiego burmistrza mławskiego. Niech będzie jednaka sprawiedliwość dla biednych i bogaczy, mieszkańców i przybyszów. Roku Pańskiego 1789’.

Aż do wybuchu II wojny światowej  napis ten obwieszczał wchodzącym do ratusza zasady obowiązujące mławskich rajców”.

W 1939 roku na rozkaz władz okupacyjnych  napis, którym szczycili się mieszkańcy Mławy, został zatarty. Po 74. latach powraca na elewację ratusza by  jak dawniej, w języku łacińskim, zdobić najważniejszy, świecki budynek naszego miasta.

Źródło:UMM

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy