Sama o sobie pisze tak–„Nazywam się Małgorzata Retkowska, pseudonim po Babci – Marja Rau. Jestem założycielką GRH LC Mława. To niezwykła Grupa pełnych pasji i patriotyzmu ludzi. Lubię dawać im przestrzeń, a największą nagrodą jest patrzeć jak się rozwijają i wciągają w swoje pasje innych.

Często muszę wchodzić w rolę przywódcy, co dla innych grup rekonstrukcyjnych dowodzonych w 99% przez mężczyzn, bywa zaskakujące :). Dama w rękawiczkach „rycząca” na 120 osobową grupę, to obrazek troszkę dziwny… ale, spokojnie Panowie Rekonstruktorzy, radzimy sobie i to całkiem, całkiem. Nie na darmo los uwił mi miejsce narodzin w koszarach wojskowych, wyznaczył Tatę ppłk, Dziadka i jego Braci „Piłsudczyków” i Pradziadka – Wujka gen. Barcza. Ma się to dowodzenie we krwi :)… a tak całkiem serio, to korzenie, korzeniami, ale nigdy bym ich tak bardzo nie doceniła, gdyby nie I Rekonstrukcja „Bitwy pod Mławą” 2008. To przedsięwzięcie nadało sens naszej GRH Ludności Cywilnej i skupiło przy Miejskim Domu Kultury w Mławie dziesiątki pasjonatów historii i Ludzi, którzy nigdy nie chcieliby już wojny.”

GRH LC powstała w 2008 roku w maju, dla potrzeb Rekonstrukcji „Bitwy pod Mławą 1939 r.” Przez cztery lata jej siedzibą był Miejski Dom Kultury w Mławie, gdzie Małgorzata Retkowska pełniła funkcję dyrektora. Stan osobowy i liczbowy grupy kształtował się w granicach 60-150 osób, w tym dzieci, kobiety i mężczyźni  w wieku 4-86 lat.

GRH LC „MŁAWA” miała trzech ojców chrzestnych, którzy w 2008 roku, do działań historycznych i rekonstrukcyjnych potrzebowali lokalnej ludności. Są to znane postacie działające na polu rekonstrukcyjnym w Polsce: Wojciech Zalewski – historyk, redaktor naczelny Militarnego Magazynu Historycznego „Taktyka i Strategia”, ówczesny Powiatowy Komendant Policji w Mławie Witold Lemański oraz Paweł Rozdżestwieński prezes  Fundacji Polonia Militaris. Byli oni pomysłodawcami i twórcami  I Rekonstrukcji „Bitwy pod Mławą 1939”. Rekonstrukcja zapomnianej, niezwykle znaczącej historycznie Bitwy Obronnej Września 1939 r. pod Mławą w Uniszkach Zawadzkich, w której Polacy nie ulegli hitlerowskiemu najeźdźcy, jest ważna, nie tylko z punktu widzenia historycznego, patriotycznego, ale także społecznego, gdyż to właśnie ludność cywilna była ogromnym wsparciem dla wojska. Niemcy musieli obejść Twierdzę Mława. Nigdy jej nie sforsowali

To właśnie w hołdzie Obrońcom Września 1939 roku, powstała Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej, której głównym celem jest pamięć i nieustające ostrzeganie tych, którzy chcieliby zapomnieć lub nie zdają sobie sprawy, że wojna jest bestialska i okrutna! Wojna niesie za sobą ofiary, w każdym czasie i w każdym wymiarze a, w większości działań i zbrodni wojennych, używanej przemocy, terroru i bezprawia, ofiarą padają najbardziej bezbronni: dzieci, starcy, kobiety. Niektórzy „wrażliwi” zarzucają, że GRH LC zbyt prawdziwie odtwarza ofiary bestialskich oprawców, traumę i niemoc bezbronnej ludności. To jest dla nich komplement. To właśnie jest ich celem. Przerażać!

2010. Widowisko Teatralno-Historyczne „Nalot Bombowy na Mławę 1939”.

Pomimo dużych sukcesów w organizacji ważnych dla Mławy przedsięwzięć oraz zdobywanych nagród i wyróżnień, Małgorzata Retkowska została zwolniona w funkcji dyrektora w ubiegłym roku. Postanowiła nie opuszczać swojej grupy rekonstruktorów. Jeszcze w minionym sezonie zrealizowała w całej Polsce 16 widowisk. Obecnie przebywa w Warszawie, gdzie zamierzać realizować dotychczasowe pasje. Kolejną rekonstrukcję przygotowuje na 19-20 kwietnia na zaproszenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Źródło: kobietysukcesu.eu

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Jeden komentarz

  • Odpowiedz
    Imre
    11 kwietnia 2013

    Małgorzata Retkowska – inni ją docenili a swoi zwolnili.