Mława pojawia się w wielu tekstach kultury, filmie czy kabarecie. Wracając jednak jeszcze do piosenek – nie tylko w tekście Osieckiej.

Dla kontrastu, naświetlam dziś zupełnie odmienny gatunek muzyki. Kazik Staszewski – polski muzyk różnych gatunków rocka, wokalista, autor tekstów, wydając w 2000. roku płytę Mars napada, umieścił utwór napisany w całości przez siebie, zatytułowany dość niekonwencjonalnie…Piosenka o policji w Mławie. Słynący z ciętego języka wokalista opisuje w utworze swój wyjazd nad jezioro w Nartach. Okolicznością naddaną stało się spotkanie z mławską policją, która rezygnuje z nałożenia na Kazika kary, w zamian nakazując napisanie piosenki o policji w Mławie. Tak można by w skrócie opisać prolog, będący zaczynem do dywagacji muzyka na temat naszego miasta. Wspomina on o grupie Kombi, o walkach wojennych na przedpolach miasta, o których „mówi” pomnik w Uniszkach. Słowem – darmowa reklama. Muzyk, niczym impresjoniści, łapie chwilę, zatrzymując ją w tekstach piosenek, aby nie przepadła. Pisze zatem o tym, co widzi w danej chwili – leżąc nad jeziorem. Powtarzające się słowa: „To jest piosenka o policji w Mławie” jawią się jako refren, przeplatany między zwrotki. Te z kolei, tematycznie są luźnymi refleksjami o otaczającym go świecie.

            Akceptować, negować, wyśmiewać, oburzać się… każdy może wybrać. Jedno należy mu przyznać – Kazik porusza sprawy bieżące, dotyczące społeczeństwa. I tak dla przykładu, w piosence o mławskiej policji pisze, peryfrazując, o jakości polskich dróg, z czym trudno się nie zgodzić. Co do policji, nie będziemy zabierać stanowiska i się narażać, co więcej psuć przyjaznych kontaktów. Zresztą jak sam Staszewski pisze na końcu, że to nie było o policji w Mławie. O czym zatem było? Idąc wcześniejszym tropem – o wszystkim, co przyszło Kazikowi do głowy, przy okazji spotkania z policją. Niestety nie chcąc narażać się też samemu autorowi, który na oficjalnej stronie zakazał kopiowania tekstów, zainteresowanych odsyłam do źródła podając linki:

http://www.kult.art.pl/pl/dyskografia/utwor/358.html – tekst

Przestrzegam też wczasowiczów wracających z wakacji, aby uważali na baczne patrole policji i oczywiście stosowali się do przepisów drogowych.

Tekst: eM

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy