1. Jest Pani bardzo częstym gościem w Mławie, skąd te zainteresowanie naszym miastem?
    Elżbieta Szymanik   – Tak to prawda, w Mławie jestem przynajmniej kilka razy w miesiącu. Dzieje się tak z kilku powodów.

Powiat Mławski jest niezwykle aktywny w pozyskiwaniu funduszy unijnych, a ja pełnie obecnie stanowisko wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, instytucji pośredniczącej w przyznawaniu unijnej pomocy, stąd moja obecność na  podpisywaniu umów na dofinansowanie dziesiątków projektów realizowanych w całym powiecie, których wartość to około 50 mln złotych. Jednak obowiązki zawodowe to nie jedyny powód moich wizyt w Maławie. Mieszkam 30 kilometrów od Mławy, a tu pracuje mój mąż, poza tym bardzo podoba mi się to miasto. Panuje w nim unikalna atmosfera, dlatego bardzo lubię robić tu zakupy. Chyba nie ma na Mazowszu miasta, w którym byłoby tak wiele małych sklepików. To świadczy o niezwykłej przedsiębiorczości Mławian, co widać m.in. w zaangażowaniu tego regionu w pozyskiwanie środków unijnych. Pod tym względem Powiat Mławski jest na jednym z czołowych miejsc na Mazowszu. Czasami przyjeżdżam tu też z gośćmi, aby  pokazać im piękny mławski park, którego rewitalizacja była dofinansowany ze środkami unijnych. Po za tym w Mławie mam swoją fryzjerkę i choć na co dzień pracuję w Warszawie, gdzie przecież nie brakuje salonów fryzjerskich, jeśli muszę coś zrobić z włosami to powierzam się tylko w ręce pani Ani.

2. Co powiat mławski zyskał dzięki wstąpieniu Polski do UE?

– Inwestycje infrastrukturalne przeprowadzone w powiecie mławskim w ramach programów unijnych wyniosły do tej pory blisko 40 milionów złotych. Dzięki tym pieniądzom udało się wyremontować i zbudować kilometry dróg oraz dofinansować wiele przedsięwzięć służących społeczności lokalnej. Miedzy innymi za 16,4 miliona złotych rozbudowano i doposażono oddziały szpitalne wraz z blokiem operacyjnym Szpitala SPZOZ w Mławie. Blisko 14 milionów złotych pochodziło z Unii.  Przebudowano drogi powiatowe w Nowej Wiesi, Załężach, Wieczfni Kościelnej i Kuklinach. Dzięki tej inwestycji usprawniono dojazd mieszkańców powiatu mławskiego do drogi krajowej E-7. Jej koszt to 3,1 miliona złotych z czego ponad 2,6 miliona złotych pochodziło ze środków unijnych. Za ponad 8,5 miliona złotych wybudowano salę gimnastyczną wraz z zapleczami i łącznikami przy Zespole Szkół Nr 2 w Mławie. Ponad 7 milionów pochodziło z dotacji unijnej. Za pieniądze unijne zrewitalizowano wspominany już przez ze mnie park w centrum miasta. Ponad to przebudowano most na rzece Mławce w miejscowości Szreńsk, drogi powiatowej w Dębsku, Kitkach i Szumsku, a także w Turzy Małej, Łomii i Mławie. Przebudowano obiekt mostowy wraz z dojazdami w Radzanowie. Mogę tak wymieniać jeszcze długo, a przecież inwestycje w infrastrukturę to tylko część korzyści jakie płyną z członkostwa w Unii Europejskiej. Oprócz tego bardzo dużo środków zostało przeznaczone w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na przeciwdziałanie bezrobociu, poprawę kwalifikacji mieszkańców powiatu i inwestycje w edukacje. W sumie to 45 projektów na łączna kwotę ponad 12 milionów złotych. To jeden z lepszych wyników na Mazowszu. Projekty realizowano między innymi w Mławie, Dzierzgowie, Lipcu Kościelnym, Radzanowie, Strzegowie, Stupsku, Szydłowie i w Wieczfni Kościelnej.

3.   Czy dalibyśmy radę przeprowadzić tyle inwestycji bez dotacji z UE?

– Na przeprowadzenie wszystkich projektów Powiat Mławski otrzymał w sumie ponad 50 milionów złotych dotacji. Z własnych środków nie byłby wstanie przeznaczyć tak wysokiej kwoty na inwestycje. Powiat Mławski nie należy do najbogatszych, dlatego każda dotacja jest tu na wagę złota. To dzięki UE tak wiele w regionie się zmieniło. Wystarczy przypomnieć sobie na jaką skalę przeprowadzano inwestycję przed naszą akcesją do Wspólny, a na jaką przeprowadza się teraz. Inwestycję infrastrukturalne to najbardziej widoczna korzyść z naszego członkostwa, ale nie jedyna. Równie ważne są projekty edukacyjne i podnoszące kwalifikacje mieszkańców powiatu.

4.  Czy w Mławie są ludzie posiadający wystarczające kwalifikacje do tego by zdobywać fundusze dla naszego powiatu?

– Jestem pełna podziwu dla profesjonalizmu, zaangażowania i lokalnego patriotyzmu, jaki przyświeca Mławianom, którzy zajmują się pozyskiwaniem dotacji unijnych. Sama wielokrotnie przeprowadzałam i przeprowadzam szkolenia, dla tych osób i byłam pod ogromnym wrażeniem jak szybko przyswajają sobie wiedzę, którą im przekazuję. Dlatego jest niemal pewna, że w przyszłości Powiat Mławski nadal będzie czerpał pełnymi garściami z dobrodziejstw jakie daje nam Unia Europejska. Ja jako osoba, która ma swój udział w sukcesie Powiatu Mławskiego w tej dziedzinie, mam wielką satysfakcję gdy spacerując po Mławie i widzę jak wiele inwestycji oznaczone jest tabliczką informującą, że pieniądze na nie pochodzą z Unii Europejskiej. Wtedy widzę, że moja praca nie idzie na marne i daje wymierne rezultaty, które nie tylko będą cieszyły nas, ale również nasze dzieci.

5.  Na co nasz powiat może liczyć w przyszłości i jakie nadzieje należy wiązać z nowym budżetem UE na lata 2014- 2020?

– Budżetu UE na lata 2014- 2020 jeszcze nie ma. Będzie on dopiero uchwalony najwcześniej 2012 roku. Jest  natomiast propozycja jak mógłby on wyglądać stworzona przez Komisję Europejską. Wynika z niej, że Polska może liczyć na podobne pieniądze, do tych, które otrzymuje w ramach funduszy dziś. Dla Powiatu Mławskiego oznacza to, że w ciągu kolejnych 6 lat może otrzymać około 60 milionów złotych dotacji. W głównej mierze pieniądze te będą mogły być przeznaczone na inwestycje w ochronę środowiska i rozwój kapitału ludzkiego.

Elżbieta Szymanik – Działacz społeczny i ekspert z zakresu funduszy unijnych i rynku pracy. Od 2007 roku Zastępca Dyrektora ds. POKL i ZPORR w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Wykładowca w Wyższej Szkole Menedżerskiej SIG w Warszawie. Ukończyła Akademię Rolniczą –  Techniczną w Olsztynie, studia podyplomowe z zakresu prawa i administracji oraz doradztwa zawodowego i zarządzania projektami unijnymi,  a także studia doktoranckie z ekonomii. Posiada Certyfikat w zakresie wdrażania Programu Partnerstwa Lokalnego i Certyfikat „PRINCE2 TM Foundation Examination. W latach 1991 – 1997 Wójt Gminy w Krasnem. Od 2000 do 2007 roku Dyrektor fili Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Ciechanowie.

 

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy