23 września 2012 roku parafia Grzebsk obchodziła 300 – lecie konsekracji  kościoła pod wezwaniem św. Leonarda. Kościół parafialny w Grzebsku znajduje się na terenie gminy Wieczfnia Kościelna. Parafia Grzebsk wzmiankowana jest w dokumencie z 1065 r. W XI w. istniał już prawdopodobnie kościół, choć pierwsze wzmianki pochodzą dopiero z 1454 r.

Obecny drewniany kościół zbudowano w 1712 r. staraniem ks. Kwiatkowskiego, plebana z Czernic Borowych. Konsekrował go 14 października 1753 r. bp Jan Krasiński, sufragan chełmiński. W 1882 r. świątynia była remontowana staraniem ks. Dionizego Mierzwickiego, karmelity z Obór. Wówczas rozebrano dzwonnicę i zakrystię za prezbiterium oraz dobudowano dwa pomieszczenia po bokach kościoła i wieżę przy kościele. Kolejne remonty były prowadzone w latach 1963-1966, 1973-1975 oraz 1992-2000.
Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują: rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem późnogotycka z końca XV w., ołtarze boczne rokokowe z początku XVIII w. oraz ambona manierystyczna z pierwszej połowy XVII w.

W obchodach 300 – lecia Kościoła uczestniczył ks. Biskup Roman Marcinkowski oraz władze Gminy Wieczfnia Kościelna na czele z Panem Janem Wareckim – Wójtem Gminy i Panem Tadeuszem Sieńskim – Przewodniczącym Rady Gminy.

Uroczystość  rozpoczęła się od wykładu o historii kościoła wygłoszonego przez ks. kan. prof. dr hab. Michała Mariana Grzybowskiego. Następnie odprawiono mszę świętą, której przewodniczył ks. Biskup Roman Marcinkowski.

Mieszkańcy parafii ufundowali  dla kościoła baldachim a gmina Wieczfnia Kościelna przekazała w darze kielich wraz z pateną.
Po mszy świętej ksiądz Biskup Roman Marcinkowski odsłonił tablicę upamiętniającą odchody 300 -lecia  konsekracji kościoła.W godzinach popołudniowych  na boisku przyszkolnym w Grzebsku został zorganizowany festyn rodzinny. Na scenie wystąpili uczniowie szkół, orkiestra strażacka, zespoły wokalne. Podczas festynu odbywały się konkursy dla dzieci, młodzieży i rodziców,  przeprowadzone  przez  nauczycielki z Zespołu Szkół w Wieczfni Kościelnej  szkoły Filialnej w Grzebsku.  Na festynie wszyscy zgromadzeni bawili się wyśmienicie do późnych godzin wieczornych.

Źródło: UG

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Jeden komentarz

  • Odpowiedz
    zbigniew purzycki
    7 kwietnia 2013

    Moje korzenie rodowe pochodzo z NowejWsi Wielkiej sp tata Stanislaw Purzycki byl kierownikiem szkoly podstawowej w Legu od 1945r do 1965r Z okazji tak wspanialej rocznicy dalszych lask BOSKICH dla Parafi Zbigniew Purzycki z rodzino