W setną rocznicę powstania parafii św. Jana Kantego w Mławie ks. Janusz Cegłowski proboszcz tejże parafii wydał książkę pt: „W 100-letniej Służbie Społeczeństwu 1912-2012″.

Książka która opisuje działalność proboszczów, wikariuszy, katechetów, organistów i sióstr zakonnych wplata również wątek współczesnego postrzegania świętego – patrona kościoła, legend i cudów dziejących się za jego wstawiennictwem.

Budowę kaplicy i plebani na Wólce zapoczątkowały 3 morgi ziemi ofiarowane przez Cech Oraczy. Pomimo niechęci władz carskich do tworzenia nowych parafii dziesięcioosobowy komitet i ludność wólczańska działała zdecydowanie i z przedsiębiorczością. W 1911 roku powstała drewniana kaplica oraz został gromadzony sprzęt kościelny. Pierwszym proboszczem został  ks. Ignacy  Krajewski, a oficjalna data powstania parafii św. Jana Kantego to 26 stycznia 1912 r.

Publikacja składa się z siedmiu rozdziałów. Cześć historyczna to pierwsze dwa rozdziały – działalność proboszczów w Mławie Wólce oraz sióstr zakonnych, wikariuszy oraz pozostałych pracowników tutejszej parafii. W informacjach ogólnych znajdziemy podstawowe elementy życia współczesnego parafii, następne rozdziały to działalność grup parafialnych, opis pielgrzymek. Ostatnim informacyjnym rozdziałem jest część poświęcona patronowi – Świętemu Janowi Kantemu. Publikację wieńczą zdjęcia zarówno historyczne jak i współczesne przedstawiające codzienne życie parafii i jej parafian.

Książka została wydana dzięki współfinansowaniu ze strony Urzędu Miasta Mława w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie działań na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury w 2012 r. i Starostwa Powiatowego w Mławie.

Źródło:mlawa.pl.

Wydawca oraz Redaktor portalu MlawaInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karna lub cywilna

Brak komentarzy